დასავლეთ საქართველოში ფუტკრის ოჯახების 50% განადგურების საფრთხის წინაშეა. მეფუტკრეები პარაზიტს ებრძვიან, რომლისგან დაცვის მზა გეგმა და გამოცდილებაც არ არსებობს. მეფუტკრეთა გაერთიანების გამგეობის თავმჯდომარე ამბობს, რომ საკითხზე მთავრობასთან ერთად სწრაფი რეაგირების სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა, რომელიც დაავადებასთან ბრძოლის მეთოდებზე მუშაობს. გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში სამუშაო ჯგუფის არსებობას გვიდასტურებენ და განმარტავენ, რომ საკითხის მნიშვნელობიდან გამომდინარე აქტიური მუშაობა მიდის. მათ შორის მომავალ კვირაში დაგეგმილია შეხვედრა, რისთვისაც მეფუტკრეების დარგობრივ ორგანიზაციებთან სამინისტრომ მოსაწვევები გააგზავნა. უწყებაში განამარტავენ, რომ მომავალ კვირაში დარგობრივი მიმართულების სპეციალისტებთან, მეცნიერებთან და სურსათის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებთან ერთად შეხვედრა შედგება, სადაც საპრევენციო ღონისძიებებზე იმსჯელებენ. რამდენად მწვანედ დგას ახალი პარაზიტის გამოჩენის საკითხით, რა მასშტაბებზეა საუბარი და უნდა ველოდოთ თუ არა ბაზარზე თაფლის მოსავლიანობის შემცირებას?