მთავრობა პარლამენტს სტარტაპებისთვის 10 წლიანი საგადასახადო საშეღავათო პირობების ასამოქმედებლად პროექტს წარუდგენს. გასული წლის 19 მარტს დაანონსებული პროექტის მიხედვით, ინოვაციური სტარტაპები 10 წლის განმავლობაში საგადასახადო შეღავათებით ისარგებლებენ და მათ შორის 3 წლით, ნულოვანი საშემოსავლო გადასახადით დაიბეგრებიან. მთავრობის სხდომაზე პრემიერს არ დაუკონკრეტებია, როდის ამოქმედდება ინიციატივა, რომელიც ჯერ ერთი წლის წინ ჯიტას 10 წლის იუბილეზე დაანონსა. დეტალებზე არც მთავრობის ადმინისტრაციაში და არც ეკონომიკის სამინისტროში განმარტებები არ გაკეთებულა. 2024 წლის ოქტომბერშიც მიმართა ბიემჯიმ ეკონომიკის სამინისტროს კითხვით, რა ეტაპზეა ცვლილებები, რომლებმაც ქვეყანაში ინოვაციური სტარტაპ ეკოსისტემა უნდა გააძლიეროს. როგორც ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოში მაშინ განმარტეს კანონპროექტზე მუშაობა მიმდინარეობ და ის საშემოდგომო სესიაზე უნდა წარდგენილიყო. მეათე მოწვევის პარლამენტმა მუშაობა ისე დაასრულა პრემიერის დაანონსებული ინიციატივის შესაბამისი სამუშაო დოკუმენტი საკანონმდებლო ორგანოში არ დაფიქსირებულა. 31 მარტს მთავრობის სხდომაზე გაკეთებული განცხადებით პროექტის წარდგენა შესაძლოა მეთერთმეტე მოწვევის პარლამენტს მიმდინარე საგაზაფხულო სესიაზე მოუხდეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ქართულ ოცნებას“ სტარტაპებისთვის საგადასახადო შეღავათები შემოაქვს. ქართველი სტარტაპერები, რომლებიც მაღალტექნოლოგიურ და ინოვაციურ პროდუქტებს ქმნიან, საგადასახადო შეღავათებით 10 წლის განმავლობაში ისარგებლებენ. ჯერ კიდევ წინა წელს დაანონსებულ ცვლილებებზე ირაკლი კობახიძემ “ქართული ოცნების” მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე ისაუბრა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 31.03.2025 გაუმჯობესებული აპლიკაცია, გადახდის ახალი სისტემა... - რა გეგმები აქვს "მარტEV"-ს? ბანანის იმპორტი შემცირდა; ბოლო 8 თვეში ექსპორტირებული ვაშლის ღირებულებამ $9.7 მლნ შეადგინა - 99% რუსეთში გაიყიდა; ამორტიზებული ქათმების რეალიზაციის პრობლემაა... ვფიქრობთ, ძვალ-ხორცის ფქვილის წარმოებაზე - "კუმისი"; რთულია საქართველოში რამე დაგეგმო - ღვინის ბარი "სულიკო"; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თებერვალში საქართველოს ეკონომიკა 7.7%-ით გაიზარდა - ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები საქსტატმა განაახლა. იანვარ-თებერვლის საშუალო მაჩვენებელი კი 9.4%-ია. ამავე პერიოდის განმავლობაში საქსტატის თანახმად, საქართველოს კერძო სექტორის ბრუნვამ ანუ დღგ-ის გადამხდელი კომპანიების ბრუნვამ თებერვალში 12.7 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც წლიურად 8.7%-ით არის გაზრდილი. ეკონომიკის რომელ სექტორებს ჰქონდა მზარდ მაჩვენებლებში ყველაზე დიდი კონტრიბუცია და სად დაფიქსირდა კლება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საპენსიო ფონდის მმართველობითი საბჭოს თავმჯდომარე გია მორჩილაძე ამბობს, რომ საბჭოს პირველი ამოცანა ფონდის დებულების პროექტზე მუშაობაა. მან ამის შესახებ ჟურნალისტებს საპენსიო სააგენტოს 2024 წლის საქმიანობის ანგარიშის პრეზენტაციაზე განუცხადა. მისივე თქმით, გაგრძელდება მუშაობა საინვესტიციო პოლიტიკის დოკუმენტზე.რაც შეეხება საპენსიო დანაზოგის ინფრასტრუქტურულ პროექტებში შესაძლო ინვესტირებას, გია მორჩილაძის თქმით, ამ მიმართულებით ამჟამად განხილვა არ მიმდინარეობს. დღეს საპენსიო სააგენტომ 2024 წლის შედეგები გააანალიზა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა. ბოლო მონაცემებით, დანაზოგების ამონაგები 1.5 მლრდ ლარს აჭარბებდა. თუმცა ამ დრომდე თანხის უდიდესი ნაწილი ისევ კონსერვატიულ ანუ დაბალრისკიან პორტფელშია აკუმულირებული. როგორ განკარგავს საპენსიო სააგენტო 6.5 მილიარდი ლარის დანაზოგებს. რა იქნება პრიორიტეტი, რომ დანაზოგებს რეალურად მაღალი ამონაგები დაერიცხოს და რა ტიპის პროექტებში შეიძლება ჩაიდოს საპენსიო დანაზოგები? სტუმარი: ანა ნაჭყებია - საპენსიო სააგენტოს მთავარი საინვესტიციო ოფიცრის მოვალეობის შემსრულებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბლუმბერგის ინფორმაციით ტრამპის მიერ ავტოიმპორტზე ტარიფების დაწესება ყველაზე მძიმედ Porsche-სა და Mercedes-Benz Group-ზე აისახება, პოტენციური ზარალის მოცულობა კი $3.7 მილიარდია. ტრამპის მიერ დაწესებული 25%-იანი გადასახადი, რომელიც ძალაში 3 აპრილიდან შევა, Porsche-სა და Mercedes-ის 2026 წლის საოპერაციო პროგნოზირებულ შემოსავალს, სავარაუდოდ, მეოთხედით შეამცირებს. ზარალის შესამცირებლად კომპანიებს ფასების ზრდა ან წარმოების აშშ-ში გადატანა მოუწევთ. დონალდ ტრამპმა ქვეყანაში ავტომობილებისა და მათი ნაწილების იმპორტზე 25%-იანი ტარიფები რამდენიმე დღის წინ გამოაცხადა. ტრამპის განცხადებით, ახალი ტარიფები ძალაში 2 აპრილიდან შევა, ხოლო ავტომობილების იმპორტიორი ბიზნესებისთვის გადასახადები მეორე დღიდან ამოქმედდება. რაც შეეხება ავტონაწილების იმპორტის გადასახადს, ის მაისში ან უფრო გვიან შევა ძალაში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მაღაროების დახურვის გადაწყვეტილების გადახედვა, იანვრის ხელფასების 60% გაცემა, დარგის მოწვეული და ადგილობრივი სპეციალისტებისგან დაკომპლექტებული კომისიის შექმნა, მოლაპარაკებებისთვის მზადყოფნის შეფასება - ამ და სხვა საკითხებზე იმსჯელეს ჭიათურაში შექმნილ მდგომარეობასთან დაკავშირებით სამმხრივმა კომისიამ, რომლის შემადგენლობაშიც სამინისტრო, საქართველოს პროფკავშირები და დამსაქმებელთა ასოციაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. შეხვედრას მორიგი საპროტესტო აქცია მალევე მოჰყვა, რომელიც დღეს ჯანდაცვის სამინისტროსთან მაღაროელებმა გამართეს და მოთხოვნები კიდევ ერთხელ გააჟღერეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 28.03.2025
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში პაციენტის თანაგადახდის შესაძლებლობა ფართოვდება. დღეიდან, სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, პაციენტებს, მენჯ-ბარძაყის სახსრების იმპლანტებზე თანაგადახდით სარგებლობის შესაძლებლობა ექნებათ. სახსრის ნაწილობრივი ან სრული ჩანაცვლებისთვის, მათ სახელმწიფო პროგრამით სარგებლობაზე, ერთჯერადად, უარის თქმა და სერვისის ღირებულების სრულად დაფარვა აღარ მოუწევთ. როგორც ექიმების ნაწილი ამბობს, ამის გაკეთება პაციენტებს იმიტომ უწევდათ, რომ სახელმწიფო მაღალი ხარისხის სახარჯ მასალას არ აფინანსებდა და პაციენტს კი საკუთარი ჯიბიდან თანხის დამატების უფლება შეზღუდული ჰქონდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
✔️ ვაკო თურნავა: ღია ბანკინგის დანერგვა ერთ-ერთი ვალდებულებაა EU-ში გაწევრიანებისთვის ✔️ ღია ბანკინგი - რა სარგებელს იღებს ქვეყანა რეფორმიდან? ✔️ არასაბარათე და საბარათე საგადახდო სქემები - რაზე მუშაობს სებ-ი ✔️ "გადარიცხვებზე VISA-ს და Mastercard-ის გავლენის შემცირება" - რას ნიშნავს? ✔️ მყისიერი გადახდების სისტემა - სარგებელი და გამოწვევები ✔️ მყისიერი გადახდების სისტემა - ვისი კონკურენტია არასაბარათე საგადახდო სქემები? სტუმარი: მიხეილ კაპანაძე - საბანკო ასოციაციის ღია ბანკინგის პროექტის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისში ჭიათურელი მაღაროელების მორიგი საპროტესტო აქცია ჯანდაცვის სამინისტროსთან იმართება. როგორც ცნობილია, მათ ორი ძირითადი მოთხოვნა აქვთ, ხელფასებთან დაკავშირებით და ასევე მათი მოთხოვნაა ასევე სამმხრივ კომისიაში ჭიათურელი მაღაროელების ჩაერთოს მაღაროელების წარმომადგენლობითი ჯგუფი. იქამდე კი როგორც ცნობილია ჭიათურაში შექმნილ მდგომარეობასთან დაკავშირებით სოციალური პარტნიორობის სამმხრივი კომისიის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაზე გაიმართა. ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, შეხვედრაზე ასევე საუბარი შეეხო მაღაროების დახურვის თაობაზე მიღებული გადაწყვეტილების გადახედვის აუცილებლობას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დასავლეთ საქართველოში ფუტკრის ოჯახების 50% განადგურების საფრთხის წინაშეა. მეფუტკრეები პარაზიტს ებრძვიან, რომლისგან დაცვის მზა გეგმა და გამოცდილებაც არ არსებობს. მეფუტკრეთა გაერთიანების გამგეობის თავმჯდომარე ამბობს, რომ საკითხზე მთავრობასთან ერთად სწრაფი რეაგირების სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა, რომელიც დაავადებასთან ბრძოლის მეთოდებზე მუშაობს. გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში სამუშაო ჯგუფის არსებობას გვიდასტურებენ და განმარტავენ, რომ საკითხის მნიშვნელობიდან გამომდინარე აქტიური მუშაობა მიდის. მათ შორის მომავალ კვირაში დაგეგმილია შეხვედრა, რისთვისაც მეფუტკრეების დარგობრივ ორგანიზაციებთან სამინისტრომ მოსაწვევები გააგზავნა. უწყებაში განამარტავენ, რომ მომავალ კვირაში დარგობრივი მიმართულების სპეციალისტებთან, მეცნიერებთან და სურსათის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებთან ერთად შეხვედრა შედგება, სადაც საპრევენციო ღონისძიებებზე იმსჯელებენ. რამდენად მწვანედ დგას ახალი პარაზიტის გამოჩენის საკითხით, რა მასშტაბებზეა საუბარი და უნდა ველოდოთ თუ არა ბაზარზე თაფლის მოსავლიანობის შემცირებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ სხვადასხვა სექტორებში დემპინგური იმპორტის რისკებთან დაკავშირებით მონიტორინგი დაიწყო. სააგენტოში განმარტავენ, რომ მსგავსი რისკები ადგილობრივი წარმოების რამდენიმე დარგში არსებობს, შესაბამისმა სექტორულმა კვლევამ კი ამ მიმართულებით არსებული სურათი უნდა გამოკვეთოს. იქამდე კი სააგენტოში ამ დროისთვის შესაძლო დემპინგურ იმპორტთან დაკავშირებით ადგილობრივი ბიზნესის მიმართვის საფუძველზე ერთი მოკვლევა მიმდინარეობს. თავად ადგილობრივი მწარმოებლები კი აცხადებენ, რომ აუცილებელია ანტიდემპინგური კანონმდებლობის გაფართოება და ადგილობრივი ბაზრის დაცვისთვის მეტი მექანიზმის შემოღება. როგორია კონკურენციის სააგენტოს მიდგომა ანტიდემპინგურ კანონმდებლობასთან მიმართებით და რას ითხოვს ბიზნესი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 27.03.2025 კომპანია "მარტEV" მალე საზღვარგარეთაც იქნება ხელმისაწვდომი; "აგროჰაბის" ახალი, მეშვიდე ფილიალი M სამედიცინო უნივერსიტეტთან გაიხსნა; კონკურენციის სააგენტომ „ვოლტს“ უსამართლო კომერციული საქმიანობის ფაქტი დაუდგინა; "ევროპულ ბაზარზე ძალიან ბევრი შესაძლებლობა დავკარგეთ...წელს აზიიდან 30%-მდე ზრდა გვაქვს" - "ტოპ ტური"; წელს, საქართველოში ქათმის კვერცხის (არასაინკუბაციო) იმპორტი არ განხორციელებულა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შესაძლოა დასავლეთ საქართველოში ფუტკრის ოჯახების 50% განადგურდეს - მეფუტკრეები საგანგაშო გზავნილს ავრცელებენ. მათი თქმით, სექტორი ახლა დაავადება ტროპილე-ლაფსოზს დაავადებას ებრძვიან და ამბობენ, რომ ამ მიზეზის გამო წელს თაფლის მოსავალი ბევრად ნაკლები იქნება. მეფუტკრეთა გაერთიანების გამგეობის თავმჯდომარე ამბობს, რომ საკითხზე მთავრობასთან ერთად სწრაფი რეაგირების სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა, რომელიც დაავადებასთან ბრძოლის მეთოდებზე მუშაობს- რამდენად მწვანედ დგას ახალი პარაზიტის გამოჩენის საკითხით, რა მასშტაბებზეა საუბარი და უნდა ველოდოთ თუ არა ბაზარზე თაფლის მოსავლიანობის შემცირებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტრამვაის პროექტი დღის წესრიგში კიდევ ერთხელ დაბრუნდა- ძველი იდეა, რომელზეც უკვე 15 წელია დროდადრო ვსაუბრობთ, როგორც ჩანს თაროდან კიდევ ერთხელ ჩამოიღეს. ამჯერად თბილისის მერიას ტრამვაის ხაზის გაყვანა დიდი დიღმიდან მეტრო დიდუბემდე სურს. საუბარია 7.5 კილომეტრიანი და 11 სადგარიანი ხაზის გაყვანაზე, რომელზეც 10 შემადგენლობა ივლის და თითოეულს 300 მგზავრის გადაყვანა შეეძლება. თბილისის მერიამ ჯერ არ იცის, რა ტიპის ტრამვაის ხაზის გაყვანაა უფრო მომგებიანი და რეალურად რამდენი მილიონი დაუჯდება ქვეყანას ეკოლოგიურად სუფთა ტრანსპორტის დედაქალაქში დაბრუნება - ეს ყველაფერი ფასების გამოკვლევის შემდეგ გახდება ცნობილი, რომელშიც მონაწილეობის მსურველთა განაცხადების მიღება 23 აპრილის 15 სთ-ის ჩათვლით აქვთ. სამშენებლო სამუშაოები Design-Build მეთოდით ჩატარებას გულისხმობს, რაც მოიაზრებს შერჩეული კომპანიის მიერ როგორც საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადებას, ისე უშუალოდ მშენებლობას. პროექტირება/ მშენებლობისთვის კი 4.5 წელია მოაზრებული. რას ნიშნავს პროექტი თბილისისთვის, არის თუ არა ის რეალურად განხორციელებადი თუ კიდევ ერთი საარჩევნო დაპირებაა, რომელიც სხვა არაერთი მსგავსი დაპირების მსგავსად ისევ თაროზე შემოიდება? სტუმარი: ირაკლი იზორია - ტრანსპორტისა და საგზაო უსაფრთხოების საკითხების ექსპერტი, ფონდ „პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისთვის“ დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კონკურენციის და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო მაისში ახალ კვლევას წარადგენს, რომელიც სხვადასხვა სექტორებში დემპინგური იმპორტის რისკების საკითხს შეეხება. როგორც სააგენტოში აცხადებენ, მსგავსი რისკები ადგილობრივი წარმოების რამდენიმე დარგში დარგში არსებობს. იქამდე კი სააგენტოში ამ დროისთვის შესაძლო დემპინგურ იმპორტთან დაკავშირებით ადგილობრივი ბიზნესის მიმართვის საფუძველზე ერთი მოკვლევა მიმდინარეობს. ეს განცხადება სააგენტოს თავმჯდომარემ პარლამენტში სხდომის დაწყებამდე გააკეთა, სადაც გაერთიანებული კომიტეტების ფორმატში მომხმარებელთა უფლებების დაცვის საკითხებზე ხუთი მარეგულირებელი უწყების ანგარიშს უსმენენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენიმეთვიანი პაუზის შემდეგ მარტში ენერგეტიკულ ბირჟაზე გარიგებები დაფიქსირდა. 11-15 მარტის პერიოდში გაყიდულ ელექტროენერგიაზე საშუალო ფასმა 1 კილოვატზე 15-15.8 თეთრი შეადგინა. აღსანიშნავია, რომ ენერგეტიკულ ბირჟაზე ვაჭრობა აქტიური არ არის. გასულ წელს ბირჟაზე ჯამურად ნავაჭრმა რაოდენობამ მხოლოდ 17,490 მგვტ.სთ შეადგინა. ეს კი იმ ფონზე, რომ არსებული მოცემულობით, ელექტროენერგიის ბაზრის გარდამავალი მოდელი 1 ივლისამდე მოქმედებს. შესაბამისად, სამ თვეში ბაზრის მონაწილეებისთვის ახალი ვალდებულებები უნდა ამოქმედდეს. აქედან გამომდინარე, ენერგეტიკის დარგის წარმომადგენლების ნაწილი არ გამორიცხავს, რომ შესაძლოა, ბირჟის სრულყოფილად ამოქმედების გადავადება დღის წესრიგში კიდევ ერთხელ დადგეს. რატომ არ არის პლატფორმა აქტიური და რამდენად მზად არიან ბაზრის მონაწილეები 1 ივლისიდან ენერგეტიკული ბირჟის სრულყოფილად ამოქმედებისთვის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არაორგანიზებული და ფრაგმენტული ბაზარი, სადაც მრავალი მცირე ოპერატორი დომინირებს - "თიბისი კაპიტალი "ქვეყანაში სასაწყობე ინფრასტრუქტურაზე კვლევას აქვეყნებს. ორგანიზაციის ანგარიშიდან ირკვევა, რომ ბოლო წლებში საწყობებსა და ლოგისტიკასთან დაკავშირებულ სერვისებზე მოთხოვნა მომატებული სატრანზიტო ნაკადების და ადგილობრივი მოთხოვნის გამო გაიზარდა და ჯამურად საწყობების საშუალო დატვირთვა 57%-ს შეადგენს". ამ ფონზე, მზარდია საწყობების მშენებლობისთვის ნებართვებიც. კვლევა აჩვენებს, რომ 2019-2023 წლებში ჯამურად სასაწყობე ინფრასტრუქტურის ასაშენებლად თბილისში 175 ნებართვა გაიცა, საიდანაც უმეტესობა უკვე გამოყენებულია. რა ვითარებაა სასაწყობე უძრავი ქონების ბაზარზე დღეს და რა მიმართულებით აწყდებიან გამოწვევებს ბიზნესის წარმომადგენლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 26.03.2025 „მიმდინარე ამბების გამო, რესურსები ექსპორტზე მივმართეთ“ – რა გეგმები აქვს Gepherrini-ს? საქართველოს ბანკის მხარდაჭერით „გზა 2015“ კასპის მუნიციპალიტეტში ახალ ქარხანას აშენებს; "ხილის წვენების სექტორმა ნატურალური, პრემიუმ ნიშა უნდა დაიჭიროს" - სოსო მანჯავიძე ექსპორტზე; "უცხოეთის ბაზრებზე ძალიან დიდია დაინტერესება "საკუთარი ბრენდის" (Private Label) მიმართულებით" - "მაისი"; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არაორგანიზებული და ფრაგმენტული ბაზარი, სადაც მრავალი მცირე ოპერატორი დომინირებს - "თიბისი კაპიტალი "ქვეყანაში სასაწყობე ინფრასტრუქტურაზე კვლევას აქვეყნებს. ორგანიზაციის ანგარიშიდან ირკვევა, რომ ბოლო წლებში საწყობებსა და ლოგისტიკასთან დაკავშირებულ სერვისებზე მოთხოვნა მომატებული სატრანზიტო ნაკადების და ადგილობრივი მოთხოვნის გამო გაიზარდა და ჯამურად საწყობების საშუალო დატვირთვა 57%-ს შეადგენს". ამ ფონზე, მზარდია საწყობების მშენებლობის ნებართვებიც. კვლევა აჩვენებს, რომ 2019-2023 წლებში ჯამურად სასაწყობე ინფრასტრუქტურის ასაშენებლად თბილისში 175 ნებართვა გაიცა, საიდანაც უმეტესობა უკვე გამოყენებულია. რა ვითარებაა სასაწყობე უძრავი ქონების ბაზარზე დღეს და რა მიმართულებით აწყდებიან გამოწვევებს ბიზნესის წარმომადგენლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენიმეთვიანი პაუზის შემდეგ მარტში ენერგეტიკულ ბირჟაზე გარიგებები დაფიქსირდა. 11-15 მარტის პერიოდში გაყიდულ ელექტროენერგიაზე საშუალო ფასმა 1 მეგავატზე 15- 15.8 თეთრი შეადგინა. აღსანიშნავია, რომ ენერგეტიკულ ბირჟაზე ვაჭრობა აქტიური არ არის. გასულ წელს ბირჟაზე ჯამურად ნავაჭრმა რაოდენობამ მხოლოდ 17,490 მგვტ.სთ შეადგინა. ეს კი იმ ფონზე, რომ არსებული მოცემულობით, ელექტროენერგიის ბაზრის გარდამავალი მოდელი 1 ივლისამდე მოქმედებს, შესაბამისად, სამ თვეში ბაზრის მონაწილეებისთვის ახალი ვალდებულებები უნდა ამოქმედდეს. შესაბამისად, ენერგეტიკის დარგის წარმომადგენლების ნაწილი არ გამორიცხავს, რომ შესაძლოა, დღის წესრიგში ბირჟის სრულყოფილად ამოქმედების გადავადება დღის წესრიგში კიდევ ერთხელ დადგეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კიდევ ერთი რეფორმა, რომელიც დათქმულ ვადებში ვერ სრულდება - მეწარმეთა შესახებ კანონის მოქმედება კიდევ ერთხელ, ამჯერად 2026 წლის აპრილამდე გადავადდა. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ კომპანიებს 2026 წლის 1 აპრილამდე ექნებათ ვადა დოკუმენტაცია კანონთან შესაბამისობაში მოიყვანონ. როგორც აღმოჩნდა, კანონის მიღებიდან 3 წლის შემდეგაც კი ბიზნეს სექტორის დიდმა ნაწილმა ისევ ვერ მოახერხა კომპანიების ხელახალი რეგისტრაცია, ასეთი კი დაახლოებით 280 000 სუბიექტია. რატომ ურთულდება ბიზნესს კანონის მოთხოვნებთან შესაბამისობაში საკუთარი სარეგისტრაციო მონაცემების მოყვანა. რა მიიღო ქვეყანამ მეწარმეთა კანონით, რა მოთხოვნების დაკმაყოფილება უწევს ბიზნესს და რამდენად რეალურად ფუნქციონირებს დასახელებული 300 000-მდე ბიზნეს სუბიექტი, რომლებსაც მოთხოვნების შესასრულებლად კიდევ 1 წლიანი ვადა მიეცათ. სტუმარი: გიორგი კეკენაძე - იურიდიული კომპანია ნოდია, ურუმაშვილი და პარტნიორების უფროსი იურისტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ადგილობრივი მედიის ინფორმაციით, თურქეთში ფარმაცევტული სექტორი კრიზისში შედის. ეკონომიკური ზეწოლა, ხარჯების ზრდა, მედიკამენტებზე დაწესებული გაცვლითი კურსი და წამლების ფასების შესახებ მოქმედი კანონი - ეს ის გამოწვევებია, რაც ფარმაცევტულ სექტორს ფინანსურ პრობლემებს უქმნის, წარმოება მცირდება, შესაბამისად მცირდება ექსპორტიც. ბუნებრივია, ამ პროცესს გავლენა აქვს საქართველოზეც, რომელიც წამლებს ძირითადად სწორედ თურქეთიდან ყიდულობს. იანვარ-თებერვლის სტატისტიკაში უკვე ჩანს ეს გავლენა. თურქეთიდან წამლების იმპორტი თითქმის განახევრებულია. რა ტენდენციებია ორი ქვეყნის ფარმაცევტულ ბაზარზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Fitch-ის შემდეგ Moody’s-ი მეორე საკრედიტო სარეიტინგო სააგენტოა, რომელმაც ბოლო თვეებში განვითარებული მოვლენების ფონზე, საქართველოს სუვერენული რეიტინგის პერსპექტივა "სტაბილურიდან" "ნეგატიურამდე" შეამცირა. სააგენტომ რეიტინგი უცვლელად დატოვა, თუმცა ქვეყნის პოლიტიკურ და გეოპოლიტიკურ გამოწვევების ფონზე პერსპექტივა გააუარესა. Moody’s-ი აღნიშნავს, რომ მთავარი განმსაზღვრელი წინაპირობა, რამაც რეიტინგი შეიძლება გააუმჯობესოს პოლიტიკური ვითარების ცვლილება და ევროკავშირისკენ დაახლოების პროცესის განახლებაა. რა რისკებზე მიუთითებს საკრედიტო სააგენტო, რას ნიშნავს პერსპექტივის გაუარესება და როგორ აისახება სარეიტინგო სააგენტოების შეფასებები ინვესტორების განწყობაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთაშორისო საკრედიტო სარეიტინგო სააგენტო Moody’s-მა საქართველოს სუვერენული რეიტინგი უცვლელად დატოვა, თუმცა მისი პერსპექტივა "სტაბილურიდან" "ნეგატიურამდე" შეამცირა. აღნიშნული ცვლილება მნიშვნელოვნად უკავშირდება ქვეყნის პოლიტიკურ და გეოპოლიტიკურ გამოწვევებს, რაც საქართველოს მომავალ ეკონომიკურ და ფინანსურ მდგრადობაზე უარყოფითად შეიძლება აისახოს. Moody’s-ი მიუთითებს, რომ ქვეყნის ინსტიტუტების, მათ შორის ცენტრალური ბანკის დამოუკიდებლობის შესახებ აქვთ კითხვები ისეთ საფინანსო ორგანიზაციებს როგორიცაა IMF-ი. რა არგუმენტებით გააუარესა საკრედიტო სააგენტომ საქართველოს ეკონომიკის პერსპექტივა და როგორია შეფასებები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აგროსექტორისთვის ბანკებთან ურთიერთობა გამოწვევაა - ამის შესახებ ბიემჯისთან თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს თავჯდომარემ მერაბ ჭითანავამ განაცხადა. მისი თქმით, დაკრედიტების კუთხით არსებული სირთულეები გადამამუშავებელიო ქარხნების მუშაობას აფერხებს და დარგს განვითარებაში ხელს უშლის. აგროდაკრედიტების მიმართულებით არსებულ სირთულეებზე საუბრობენ სხვადასხვა დარგებში მომუშავე ფერმერებიც, როგორია სოფლის მეურნეობის დაკრედიტების ტემპი ქვეყანაში, რა რისკებს ხედავენ ბანკები პროცესში და რა გამოწვევებზე საუბრობენ ბიზნესის წარმომადგენლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შრომის ბაზარზე მნიშვნელოვანი ცვლილებებია. სამუშაოს მაძიებელთა რაოდენობა იზრდება, მათ შორის, სამსახურის მაძიებელთა რიგებში გადაინაცვლა მაღალკვალიფიციური კადრების ნაწილმაც. საკონსულტაციო და დასაქმების კომპანიებში ამბობენ, რომ ეს ვითარება რამდენიმე ფაქტორითაა გამოწვეული. ერთი მხრივ, არასამთავრობო და დონორი ორგანიზაციების მიერ დაფინანსებული პროგრამების შემცირებით, მეორე მხრივ კი საჯარო უწყებებიდან რეორგანიზაციის მოტივით უკვე ასობით თანამშრომელი გაუშვეს. რა ტენდენციებია შრომის ბაზარზე და რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს ბოლოდროინდელ მოვლენებს დასაქმების ბაზარზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 24.03.2025 რამდენი მილიონის შემოსავალი აქვს კომპანია “მეამას” ? 2024 წელს, 56 მილიონის ინვესტიცია განვახორციელეთ - „თბილისი ენერჯი" გასულ წელს აფასებს; ტექსტილის საწარმოები დაიხურა, ბევრმა თანამშრომლები 300-დან 70-მდე შეამცირა ასოციაცია; "არასტაბილურობა დასაქმებულებს აძლევს მოტივაციას, დატოვონ ქვეყანა" - სამკერვალო საწარმო კადრების გადინებაზე; 2025 წელს, Hippie რუსთავში მაღაზიის გახსნას გეგმავს; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აგროსექტორისთვის ბანკებთან ურთიერთობა გამოწვევაა - ამის შესახებ ბიემჯისთან თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს თავჯდომარემ მერაბ ჭითანავამ განაცხადა. მისი თქმით, დაკრედიტების კუთხით არსებული სირთულეები გადამამუშავებელიო ქარხნების მუშაობას აფერხებს და დარგს განვითარებაში ხელს უშლის. აგროდაკრედიტების მიმართულებით არსებულ სირთულეებზე საუბრობენ სხვადასხვა დარგში მომუშავე ფერმერებიც, როგორია სოფლის მეურნეობის დაკრედიტების ტემპი ქვეყანაში, რა რისკებს ხედავენ ბანკები პროცესში და რა გამოწვევებზე საუბრობენ ბიზნესის წარმომადგენლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შრომის ბაზარზე მნიშვნელოვანი ცვლილებებია. სამუშაოს მაძიებელთა რაოდენობა იზრდება, მათ შორის, სამსახურის მაძიებელთა რიგებში გადაინაცვლა მაღალკვალიფიციური კადრების ნაწილმაც. ეს კი იმითაა გამოწვეული, რომ არასამთავრობო და დონორი ორგანიზაციების მიერ დაფინანსებულ ინსტიტუტებში სამუშაო ადგილების რაოდენობის შემცირების ფონზე, არაერთი პროფესიონალი კადრი სამსახურის გარეშე დარჩა. ამას ემატება ისიც, რომ საჯარო უწყებებიდან ასობით თანამშრომელი გაათავისუფლეს ან არ გაუგრძელეს ხელშეკრულება. როგორც საკონსულტაციო და დასაქმების კომპანიებში ამბობენ, იანვრიდან შეიმჩნევა ტენდენცია, რომ სამუშაოს მაძიებელთა რაოდენობა მზარდია. რა ტენდენციებია შრომის ბაზარზე და რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს ბოლოდროინდელ მოვლენებს დასაქმების ბაზარზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მეტალურგთა, სამთო და ქიმიური მრეწველობის პროფკავშირებში განუცხადეს, მოთხოვნებს შორის არის ხელფასის 500 ლარით მატება, ასევე პირობების გაუმჯობესება, მათ შორის შრომის უსაფრთხოების ნორმების გამოსწორება, სასადილოს ჰიგიენური ნორმების გამოსწორება და კვების რაციონის შეცვლაა. გაფიცულები კოლექტიური შრომითი ხელშეკრულების გაფორმებას ზეგანაკვეთური სამუშაოს შესრულების დროს 50%-ით გაზრდილი ტარიფით ანაზღაურებასაც ითხოვენ. რა ვითარებაა მძიმე მრეწველობის სექტორში და რა პასუხი აქვთ დასაქმებულთა მოთხოვნაზე კომპანიის მენეჯმენტს, რატომ ვერ ხდება შეთანხმებები დასაქმებულებსა და დამსაქმებლებს შორის გაფიცვის გარეშე? სტუმარი: თემურ სურამელაშვილი - მეტალურგიული, სამთო და ქიმიური მრეწველობის მუშაკთა პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ივანიშვილის არალეგიტიმური პარლამენტის თითოეული აქტი, რომელიც ხალხის თავისუფლებას ზღუდავს, ანტიქართული და ანტიკონსტიტუციურია”. 102 არასამთავრობო და მედია ორგანიზაცია ერთობლივ მიმართვას ავრცელებს, სადაც ე.წ ფარას კანონპროექტზე საუბრობს, რომელიც ორგანიზაციების შეფასებით, საქართველოს წინააღმდეგ არის მიმართული. რით განსხვავდება ამერიკული ფარა ქართული თარგმანისგან და რა საფრთხეებს უქმნის “ქართული ოცნების” ინიციირებული ცვლილებები თავისუფალ საზოგადოებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მგზავრთნაკადის მატების ფონზე ტავ ჯორჯია განაგრძობს ინვესტირებას თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის ინფრასტრუქტურაში. ბოლო 1 წლის განმავლობაში თბილისისა და ბათუმის აეროპორტების მმართველმა კომპანიამ თბილისის ტერმინალებისა და აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიის ინფრასტრუქტურის განვითარებაში 5 მილიონი ლარის ოდენობის ინვესტიცია ჩადო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ევროკავშირ-საქართველოს ბიზნეს საბჭოს ორგანიზებით, წევრი ბანკების და მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლებს შორის შეხვედრა შედგა. მთავარი განსახილველი თემა ქვეყანაში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისის ფონზე საბანკო სექტორსა და კომპანიებს შორის სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები იყო. დღევანდელ შეხვედრაზე საფინანსო სექტორის წარმომადგენლებმა დაადასტურეს, რომ მსხვილმა ბანკებმა ფაქტობრივად გააჩერეს სამშენებლო-დეველოპერულ სექტორში ახალი პროექტების დაფინანსება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან ტექსტილის ნაწარმის ექსპორტი მცირდება-სამკერვალო ბიზნესში ჩართული სუბიექტები ჰყვებიან, რომ ადგილობრივ ბაზარზე მომუშავე რამდენიმე კომპანია დაიხურა, ხოლო დიდმა ნაწილმა თანამშრომლების რაოდენობა მნიშვნელოვნად შეამცირა. მიზეზად გაზრდილი ხარჯები და არასტაბილური პოლიტიკური ვითარება სახელდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან ტექსტილის ნაწარმის ექსპორტი მცირდება - სამკერვალო ბიზნესში ჩართული სუბიექტები ჰყვებიან, რომ ადგილობრივ ბაზარზე მომუშავე რამდენიმე კომპანია დაიხურა, ხოლო დიდმა ნაწილმა თანამშრომლების რაოდენობა მნიშვნელოვნად შეამცირა. მიზეზად გაზრდილი ხარჯები და არასტაბილური პოლიტიკური ვითარება სახელდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 21.03.2025
კომერციული ბანკები ადასტურებენ, რომ სამშენებლო სექტორის დაკრედიტებას ფრთხილად ეკიდებიან, სამასპინძლო სექტორი კი უარესი სცენარისთვის მზადებასა და საგადასახადო შეღავათების საჭიროებაზე საუბრობს - ეს განცხადებები ბიზნესსა და საბანკო სექტორს შორის შეხვედრის შემდეგ გაკეთდა. შეხვედრა ევროკავშირ საქართველოს ბიზნეს საბჭოს ორგანიზებით გაიმართა. რაზე ისაუბრეს ბანკებისა და ბიზნესის წარმომადგენლებმა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან 2025 წლის იანვარ თებერვალში 45%-ით მეტი ღირებულების თხილი და კაკალი გავიდა ექსპორტზე, ჯამში 18.6 მილიონი ამერიკული დოლარის ოდენობით. მზარდია როგორც თხილის საექსპორტო მოცულობები ისე სარეალიზაციო ფასი, რომელიც 6 დოლარს აჭარბებს. რამ განაპირობა ქართული თხილის საექსპორტო მოცულობებისა და ფასის ზრდა, რას ელოდებიან თხილის მწარმოებლები მომდევნო თვეებში და სად გვაქვს დღეს მთავარი გამოწვევა, რომელთან გამკლავებაც სექტორს მოუწევს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანამ 4 თვიანი დროებითი მართვის რეჟიმის შემდეგ მუშაობა სრულად განაახლა. კომპანიაში ამბობენ, რომ მიუხედავად გლობალურად შემცირებული ფასებისა, განახლებულია პროდუქციის ექსპორტიც და მოლოდინია, რომ მომდევნო თვეებში ფეროშენადნობების ექსპორტი გაიზრდება. თუმცა ამ დრომდე გაჩერებულია დარგში მომუშავე მცირე და საშუალო საწარმოების უმეტესობა, რისი ერთ-ერთი მიზეზიც მიღმა საერთაშორისო ფასებისა, ელექტროენერგიის მაღალი ტარიფებია. რა ვითარებაა მრეწველობის სექტორში და რა გავლენას ახდენს სექტორზე ელექტროენერგიის ფასი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 20.03.2025 2019-2023 წლებში ცემენტზე მოთხოვნის 83% ადგილობრივ წარმოებაზე მოდიოდა; 2024 წელს ექსპორტირებული გაზიანი სასმელების 40% "ეფეს საქართველოს" ექსპორტია - ნიკოლოზ ხუნძაკიშვილი; "წინასწარი ჯავშნების კულტურა გაიზარდა" - რა ტენდენციებია 2025 წელს გამყვან ტურიზმში? ქართული რესტორანი Stumara ჩიკაგოში ფართოვდება - რა გეგმები აქვთ დამფუძნებლებს? რესტორანი „დაფნა“ ქსელის გაფართოებაზე მუშაობს; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
4 თვიანი დროებითი მართვის რეჟიმის შემდეგ ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანამ მუშაობა სრულად განაახლა. კომპანიაში ამბობენ, რომ მიუხედავად გლობალურად შემცირებული ფასებისა, განახლებულია პროდუქციის ექსპორტიც და მოლოდინია, რომ მომდევნო თვეებში ფეროშენადნობების ექსპორტი გაიზრდება. თუმცა ამ დრომდე გაჩერებულია დარგში მომუშავე მცირე და საშუალო საწარმოების უმეტესობა, რისი ერთ-ერთი მიზეზიც დაბალ ფასებთან ერთად ძვირი ელექტროენერგიაა - რა ვითარებაა მრეწველობის სექტორში და რა გავლენას ახდენს სექტორზე ელექტროენერგიის ფასი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორია დღეს განწყობები ბიზნესში და ცდილობს თუ არა საქმიანი სამყარო პოზიტიური დღის წესრიგის შექმნას და არსებულ პოლიტიკურად ტურბულენტურ ვითარებაში დადებითი მოლოდინებით მოთხოვნის წახალისებას? როგორ უყურებენ ინვესტორები ქვეყანას, სადაც პროტესტი ისევ მიმდინარეა, პოლიტიკური კურსი კი ისევ გაურკვეველი. სტუმარი: ბექა ბექაია - კომპანია „ნუტრიმაქსის“ მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ავტომობილების იმპორტი 23.3%-ით შემცირდა. საქსტატის მონაცემებით, წელს იანვარ-თებერვალში საქართველოში 19 765 ერთეული (326.797 მლნ აშშ დოლარი) შემოვიდა წინა წლის იგივე პერიოდში 25 770 ცალი (391.438 მლნ აშშ დოლარი). ამავე პერიოდში თითქმის იგივე დარჩა ექსპორტის (რეექსპორტი) მაჩვენებელი. კერძოდ, 2025 წლის 32 თვეში საქართველოდან 12 238 ერთეული (285.186 მლნ აშშ დოლარი) ავტომობილი გავიდა, წინა წლის იანვარ-თებერვალში - 12 373 ცალი (262.592 მლნ აშშ დოლარი). ავტოიმპორტიორები ბაზარზე გაყიდვების დინამიკის მნიშვნელოვან შემცირებაზე მიუთითებენ. დილერების ნაწილი ფიქრობს, რომ ბიზნესის კეთება დიდ სირთულედ იქცა და არარეზიდენტებისგან მომდინარე კონკურენციაზე საუბრობენ, რაც სექტორისათვის გამოწვევაა. ფინანსთა სამინისტროში კერძო სექტორის წარმომადგენლებმა დღეს შეხვედრა გამართეს და ყაზახი და ყირგიზი დილერების მხრიდან ადგილობრივად დემპინგური ფასებით ოპერირების გამოწვევებზე ისაუბრეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იანვარ-თებერვალში საქართველოდან ექსპორტზე 835.4 მლნ დოლარის ღირებულების პროდუქცია გავიდა, რაც წლიურად 4%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. თუმცა 1.3%-ით შემცირებულია ადგილობრივად წარმოებული პროდუქციის ექსპორტი. კლების ძირითადი მიზეზი საქართველოსთვის ისეთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო დარგების მიმართულებით შემცირებაა როგორიცაა ფეროშენადნობები და ღვინო. წელს ორ თვეში ფეროშენადნობების ექსპორტი 60%-ითაა შემცირებული, საზღვარგარეთ ქართული ღვინის გაყიდვებმა კი 38%-იანი კლება აჩვენა. რა ტენდენციებია ადგილობრივი ექსპორტის მიმართულებით და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 19.03.2025 PSG და წყალი "მთის" პარტნიორები გახდნენ; “ჯინო ჰოლდინგი“ თბილისის ზღვაზე საცხოვრებელ-გამაჯანსაღებელ კომპლექსს აშენებს - მხარდამჭერი საქართველოს ბანკია; საქართველოს ინფორმაციის, კომუნიკაციისა და IT სექტორში ხელფასები შემცირდა; "დაწყნარდით და ჩამოვალთო" - ტურისტული კომპანია სექტორში არსებულ გამოწვევებზე; "დაახლოებით, 40%-იან დატვირთვაზე ვმუშაობთ" - რა გამოწვევის წინაშეა რესტორანი "გაუდი"? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia