თურქეთის ფარმაცევტულ სექტორში მიმდინარე მოვლენები, გავლენა საქართველოზე და თურქეთის ფარმაცევტული ბაზრის გახსნის ეფექტი იქნება ჩვენს ფოკუსში. თურქული მედიის ინფორმაციით, თურქეთში ფარმაცევტული სექტორი კრიზისში შედის. მიზეზი ეკონომიკური ზეწოლა, ხარჯების ზრდა, მედიკამენტებზე დაწესებული გაცვლითი კურსი და წამლების ფასების შესახებ მოქმედი კანონია. ფინანსური პრობლემების გამო თურქეთში სამკურნალო საშუალებების წარმოება მცირდება, მცირდება ექსპორტიც. ბუნებრივია, ამ პროცესს გავლენა აქვს საქართველოზეც, რომელიც წამლებს ძირითადად სწორედ თურქეთიდან ყიდულობს. მაყურებელს შევახსენებ, რომ ქვეყნების ნუსხას, საიდანაც საქართველოში მედიკამენტები აღიარებითი რეჟიმით შემოდის, 2022 წლის იანვრიდან ოფიციალურად დაემატა თურქეთი, თურქული ბაზრის გახსნამ კი შესაძლებელი გახადა თურქეთის მთავრობის სუბსიდირებული მედიკამენტების ხელმისაწვდომ ფასად საქართველოში შემოტანა.
თურქეთის ფარმაცევტულ ბაზარზე შექმნილი ვითარებას, საქართველოს ფარმაცევტულ ბაზარზე თურქეთის მთავრობის სუბსიდირებული წამლების ეფექტს და რეფერენტული ფასწარმოქმნის სისტემას გავაანალიზებთ სტუმართან ერთად.