თანაბარი კაპიტალის თანამონაწილეობის ფონზე, საქართველო სამშენებლო მასალების სექტორი ევროპასთან შედარებით მაღალი მოგებიანობის მაჩვენებლებით ხასიათდება. ამის შესახებ ეროვნული ბანკის სამშენებლო მასალების სექტორის კვლევაშია აღნიშნული.
კვლევაში მოყვანილი მაჩვენებლები მოწმობს, რომ საქართველოში როგორც შემოსავალი აქტივებზე (ROA), ისე შემოსავალი კაპიტალზე (ROE) მსოფლიოს და ევროპის მონაცემებზე მაღალია. ამასთან სამშენებლო მასალების სექტორის ოპერირებადი ქართული კომპანიების ლევერიჯის, ანუ იგივე საკუთარ და ნასესხებ რესურსებს შორის თანაფარდობის მაჩვენებელი და საოპერაციო მოგებიანობის კოეფიციენტები შესაბამისობაშია ევროპის ანალოგიურ მაჩვენებლებთან.
2024 წლის თებერვლის მდგომარეობით, სარემონტო მასალების კატეგორიაში ყველაზე მაღალი მოგების მარჟით კარ-ფანჯრის კატეგორია ხასიათდებოდა, საუბარია 46%-იან მოგებაზე, რომელსაც ხელსაწყოები მოჰყვება 35%-იანი წილით და 34%-ია კაფელ-მეტლახის შემთხვევაში. ყველაზე მცირე მოგების მარჟა აქვს სანტექნიკას 27%-ით და გათბობა-გაგრილების სისტემებს 28%-ით.
ეროვნული ბანკის მონაცემებით, წარმოებული პროდუქტების მიხედვით, სამშენებლო მასალების კატეგორიაში ტოპ-3 პროდუქტს წარმოადგენს: ბეტონი (20%), ინერტული მასალები (19%), ცემენტი (12%).
სარემონტო მასალების კატეგორიაში ტოპ-3 პროდუქტს კი განეკუთვნება: კარ-ფანჯარა (12%), სანტექნიკა (11%), დეკორი (7%).
მსესხებლების გადანაწილება ოპერირებას რომ შევხედოთ ვნახავთ, რომ თბილისზე მოდის 31%, რომელსაც 23%-ით იმერეთი, 14%-ით აჭარა მოჰყვება.
კვლევის ძირითადი მიგნებების თანახმად: 2020-2023 წლებში ეკონომიკურმა აქტივობამ და ძირითადი მასალების ფასების მატებამ განაპირობა სამშენებლო მასალების სექტორის ბრუნვის ზრდა;
სამშენებლო მასალების სექტორის დაკრედიტება სხვა ბიზნეს სექტორებთან შედარებით სტაბილური ზრდის დინამიკით, მაღალი ვალუტიზაციით და დაბალი კონცენტრაციით ხასიათდება.
მსესხებელთა ანალიზისას გამოვლინდა, რომ საბანკო ვალდებულებების უდიდესი ნაწილი მოდის სარემონტო კატეგორიაში ოპერირებად მოვაჭრე კომპანიებზე;