საქართველოში ფუტკრის ახალი დაავადება, ტროპილელაფსოზი გავრცელდა. მეფუტკრეები აცხადებენ, რომ შესაძლოა დაავადებამ ფუტკრის ოჯახების 50% გაანადგუროს. დარგის წარმომადგენლების ვარაუდით დაავადება საქართველოს ტერიტორიაზე, დროებით ოკუპირებული ტერიტორიიდან, აფხაზეთიდან რუსეთის გავლით შემოვიდა და ის ამ დროისთვის მართვას არ ექვემდებარება. გავრცელების არეალი ამ დროისთვის მხოლოდ დასავლეთ საქართველო - გურია, იმერეთი და სამეგრელოა. სტუმარი: ალეკო პაპავა - საქართველოს მეფუტკრეთა გაერთიანების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო თვეებში ჩატარებული კვლევები აჩვენებს, რომ კლიმატის ცვლილებამ გასული თვეების სტიქიური მოვლენების ალბათობა გააორმაგა, ლოს-ანჯელესის ხანძრების ალბათობა კი 35%-ით გაზარდა. თუმცა, გარდა მასშტაბური სტიქიური მოვლენებისა, კლიმატის ცვლილება ადამიანები ყოველდღიურობასაც ცვლის. Climate Central-ის ახალი ანალიზის თანახმად, 2024 წლის დეკემბრიდან 2025 წლის თებერვლის ბოლომდე, გლობალურად ყოველი 5 ადამიანიდან მინიმუმ ერთმა კლიმატის ცვლილების გავლენა საკუთარ თავზე გამოცადა. კვლევის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ გასულ ზამთარს მსოფლიოში ექსტრემალური სიცხე კლიმატის ცვლილების ყველაზე გავრცელებული ეფექტი იყო. მეცნიერები, რომლებმაც Climate Central-ის კვლევაზე იმუშავეს, აღნიშნავენ, რომ ზამთრის სამი თვის განმავლობაში სარისკოდ მაღალი ტემპერატურა 30 ან მეტი დღის განმავლობაში 394 მილიონ ადამიანს შეეხო, მათი 74% კი აფრიკის კონტინენტზე ცხოვრობს. “სარისკოდ მაღალი ტემპერატურა” ფიქსირდება იმ დღეებში, როდესაც ჰაერის ტემპერატურა აღემატება ადგილობრივ დონეზე 1991-2020 წლებში დაფიქსირებული მაჩვენებლების 90%-ს. ამასთან, Climate Central-ის თანახმად, ზამთრის სამი თვე საშუალოზე თბილი იყო ევროპის 43 ქვეყნიდან 42-ში. მაგალითად, რუსეთში დეკემბერ-თებერვლის შუალედში დაფიქსირებული მაქსიმალური ტემპერატურა 3.1°C-ით აღემატებოდა 1991-2020 წლების ანალოგიურ მაჩვენებელს. ლიეტუვასა და ლატვიაში ეს სხვაობა 2.8°C იყო, ესტონეთში კი - 2.7°C. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ზამთრის განმავლობაში ყველაზე მეტი ანომალიურად ცხელი დღე მალტაში დაფიქსირდა, მეორე ადგილზე ნორვეგია და ესტონეთი არიან, მესამეზე კი - ლატვია. ამასთან, TOP 10 ქალაქიდან, სადაც ზამთრის სეზონზე უჩვეულოდ თბილი ამინდი შეინიშნებოდა, ათივე აღმოსავლეთ ევროპაშია. ესენია: ვილნიუსი, მინსკი, ტალინი, რიგა, ჰელსინკი, ხარკოვი, სარაევო, კიევი და კიშინიოვი. რამდენად ცხელი იყო საქართველოს ზამთრის კურორტებისთვის ზამთარი და რა მაჩვენებლებით მოვიდნენ ამ დროისთვის? სტუმარი: ეკა გველესიანი - სასტუმრო "ფალიანი" დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სარესტორნე ბიზნესი - ვითარება & მოლოდინები სტუმრები: შოთა ბურჯანაძე - რესტორატორთა ასოციაციის თავმჯდომარე; მერიკო გუბელაძე - რესტორატორი, „შავი ლომის“, „ლეილას“, „ნინიას ბაღის" მმართველი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველაფერი კენიასა და ზანზიბარში მოგზაურობის შესახებ რუბრიკის წამყვანები: ანა კირკიტაძე - "ვინგლეთის" დამფუძნებელი; მარიამ ზივზივაძე - e-consul-ის გაყიდვების და მომხმარებელთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი; სტუმარი: თამარ თოფურიძე - პროექტის მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
BMG და Tegeta Holding-ი წარმოგიდგენთ #BMGAuto-ს:
აკადემიკოს ვახტანგ ბოჭორიშვილის 101 წლისა და მისი სახელობის კლინიკის დაარსების 46 წლისთავს მიეძღვნა სამეცნიერო კონფერენცია, რომელიც სამედიცინო დაწესებულებაში პარასკევს გაიმართა. ღონისძიებაზე, მომხსენებელმა ექიმ-სპეციალისტებმა, მსმენელებს, კლინიკური მედიცინის საკითხები გააცნეს და საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს. განიხილეს მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პრაქტიკის მასალები და საინტერესო კლინიკური შემთხვევები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მიწურულს საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია კიდევ ერთ წევრ კომპანიას ესტუმრა. BAG-ის წარმომადგენლები ამჯერად საერთაშორისო გადამზიდავ კომპანია Kairos logistics-შო იმყოფებოდნენ, სადაც კომპანიის სამუშაო პროცესისა და მიღწეული შედეგების გაცნობის კვალდაკვალ, გასულ წელს გახსნილი ლოგისტიკური ცენტრიც მოინახულეს. კაიროს ლოგისტიკსისა და ბიზნეს ასოციაციის პარტნიორობა უკვე 2 წელს ითვლის და ახლა სიუჟეტიდან მოგიყვებით, როგორ ამ თანამშრომლობისგან მიღებულ ეფექტიან შედეგებზე, ისე კომპანიის განვითარების ისტორიაზე, რომელმაც უკვე მე-13 წლის ათვლა დაიწყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პარასკევს სტამბაში გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელისა და შვედეთის მთავრობის ორგანიზებით ღონისძიება სახელწოდებით - "ხელოვნური ინტელექტი და გენდერული თანასწორობა" გაიმართა, სადაც ბიზნესის წარმომადგენლებთან და ხელოვნური ინტელექტის ასოციაციასთან ერთად AI-ს გამოყენების პროცესში გენდერული თანასწორობის დაცვის მექანიზმებზე, საჭიროებასა და ამ პროცესში არსებულ გამოწვევებზე იმსჯელეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 31 მარტი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული ბრენდი 29 წლიანი ისტორიით, მუდმივი განვითარების და მდგრადობის მაგალითი. ეს კომპანია "დიო"-ა. როგორ შევქმნათ ბრენდი ძალიან რთულ და კონკურენტულ ინდუსტრიაში და როგორ შევინარჩუნოთ მდგრადობა ამ გზაზე. ირმა დაუშვილი - "დიო", დამფუძნებელი; #BrandVoice #ბრენდისხმა #BMG #BMGTV #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მას შემდეგ, რაც რუსეთსა და უკრაინასთან შავ ზღვაზე შეთანხმება შედგა, ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო ხაზზე იყო თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრთან, სომხეთის პრემიერთან, ბალტიის სამივე ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებთან. გუშინ პარიზში ევროპული საბჭოს ლიდერთა შეხვედრა გაიმართა, სადაც უკრაინის მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხები განიხილეს. საქართველო არცერთ ამ კონტექსტში ნახსენებიც არ ყოფილა. რა შეიძლება დაუჯდეს საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების დღის წესრიგში მისი ხილვადობის ასე დაკარგვა? სტუმარი: ზურაბ ბატიაშვილი - "რონდელის ფონდის" მკვლევარი #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო პერიოდში ბევრი რეიტინგი თუ კვლევა დაგროვდა, რომლებიც საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობის და პერსპექტივის ანალიზს ეხება. ტვინების გადინება, ბედნიერება, შრომის ბაზარზე არსებული ახალი შოკი, მუდისის თუ სტანდარტ ენდ ფურსის შეფასებები – საკვანძო აქცენტებად იქცა. რა არის მთავარი ტენდენციები, რასაც უნდა დავაკვირდეთ – განსაკუთრებით მაშინ, როცა შეფასებებიც და პროგნოზებიც უკიდურესად პოლარიზებულია და ქართული ოცნებაც ძირითად მიგნებებზე მხოლოდ შერჩევითად ამახვილებს ყურადღებას. სტუმარი: გიორგი ხიშტოვანი - ეკონომისტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2020-2024 წლებში საქართველოდან ექსპორტზე გატანილი ღვინის 97% ბოთლის ღვინოა. მისი დიდი ნაწილი წითელია: 2024 წელს ექსპორტირებული ღვინის 71.3% წითელი იყო. თეთრი ღვინის წილმა კი 26.6% შეადგინა. აღსანიშნავია, რომ ბოლო 5 წლის (2020-2024) განმავლობაში ყველა ტიპის (წითელი, თეთრი, ვარდისფერი, ქარვისფერი) ბოთლის ღვინოების ექსპორტი მზარდი იყო. თუმცა წითელი ღვინის ექსპორტი ყველაზე დაბალი ტემპით იზრდებოდა - CAGR 4.8%. ამავე პერიოდში თეთრი ღვინის ექსპორტის ზრდის ტემპი CAGR 8.4% იყო, ვარდისფერის - CAGR 19.1% და ქარვისფერის - CAGR 15.6%. ანუ საქართველო გლობალურ ტრენდს მიყვება - წითლის ჩანაცვლება ხდება თეთრი და ვარდისფერი ღვინოებით. ქართული ბოთლის ღვინის უდიდესი ნაწილი რუსეთში იყიდება. 2024 წელს რუსეთის წილმა ექსპორტის ღირებულების 66.8% შეადგინა. მეორე ადგილს პოლონეთი იკავებს 6%-იანი წილით, ხოლო მესამე უკრაინაა 4.4%-ით. საყურადღებოა, რომ ბოთლის ღვინის ადგილობრივ ექსპორტში რუსეთის წილი მზარდია. 2019 წელს იგი 61%-ს შეადგენდა. შედარებისთვის, ევროკავშირში ბოთლის ღვინის ადგილობრივი ექსპორტის წილი 12% 2024 წლის მდგომარეობით, ხოლო 2019 წელს 9% იყო. სტუმრები: მარიამ ქოიავა - SavvY-ის მმართველი პარტნიორი; ნუცა აბრამიშვილი - "შუხმან ჯგუფის" გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია „თეთრი კვადრატის“ პრემიალური ხაზის პროექტი „ფილიგრინი“ გუშინ ოფიციალურად გაიხსნა. პროექტი, რომლის კეთილმოწყობისთვის კომპანიამ 10 მლნ დოლარის ინვესტიცია განახორციელა, 80 ბინას, კომერციულ და საოფისე სივრცეებს და 2 000 კვ.მ. გამწვანებულ რეკრეაციულ ზონას აერთიანებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ხელოვნური ინტელექტის ასოციაციამ, რითეილ და იქომერს ასოციაციების მხარდაჭერით - ღონისძიება - “AI ქართული ბიზნესისთვის” გამართა. შეხვედრას ბიზნესის წარმომადგენლები, ასევე ის ადგილობრივი და საერთაშორისო კომპანიები ესწრებოდნენ, რომლებიც AI პროდუქტებს ავითარებენ. შეხვედრის მიზანი ქართულ ბიზნესში ხელოვნური ინტელექტისა და მონაცემთა ტექნოლოგიების ათვისების ტემპის დაჩქარებაა. დამსწრეებს სხვა საინტერესო სპიკერების პრეზენტაციებთან ერთად, საშუალება ჰქონდათ Google-ის AI ლიდის იან სმერჰოვსკის გამოსვლაც მოესმინათ, რომელმაც სტუმრებს AI-ის დანერგვის წარმატებული მაგალითები გააცნო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წელს საქართველო მოსწავლეთა ეროვნულ ნაკრებს ხელოვნური ინტელექტის მსოფლიო ოლიმპიადაზე (IOAI) პირველად წარადგენს. ამისთვის საქართველოს ხელოვნური ინტელექტის ასოციაციამ GAIA, IOAI-ისგან ეროვნული ნაკრების შერჩევის ექსკლუზიური ავტორიზაცია მოიპოვა და ამ პროცესში მათ მხარდაჭერა თიბისისგან მიიღეს. GAIA-სთან პარტნიორობის ფარგლებში, თიბისის მონაცემთა მეცნიერების გუნდის პროფესიონალები კურსის მენტორები არიან და მოსწავლეებს აქტიურად უჭერენ მხარს ოლიმპიადისთვის მომზადებაში. სტუმრები: მარიამ თევზაძე - თიბისის სტრატეგიული პროექტების უფროსი მენეჯერი; გიგი გიორგაძე - საქართველოს ხელოვნური ინტელექტის ასოციაციის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ გამდიდრდა ელექტრონული კომერციის პლატფორმა #Shopify? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#მხოლოდქართული QuickShipper - მიტანის სერვისის პროგრამული უზრუნველყოფა თიკო ნატმელაძე - #მხოლოდქართული - ავტორი&წამყვანი; მარიამ ახვლედიანი - QuickShipper-ის თანადამფუძნებელი, დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ავერსის" ევროპული თავგადასავალი დაიწყო ლალი ბრეგვაძე - "ავერსის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი; ელენე ალადაშვილი - “ავერსის” არამედიკამენტების მარკეტინგის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1918 წლის 29 მარტს, ბიზნესმენი, მეწარმე და ამერიკის უმდიდრესი ადამიანი სემ უოლტონი დაიბადა, რომელმაც მსოფლიოს ისტორიაში თავისი მიღწევებით წარუშლელი კვალი დატოვა. ის ამერიკული მაღაზიათა ქსელის - WalMart-ის დამფუძნებელია, რომელმაც საქმიანობა ამერიკის ბაზარზე დაიწყო, მისი ექსპანსია კი მსოფლიოს მასშტაბით მოხდა. ვოლმარტის ბიზნეს კონცეფცია მომხმარებლისთვის მაქსიმალურად შეღავათიანი ფასის შეთავაზებაა. თავად სემ უოლტონისთვის კი მთავარი პრიორიტეტი მომხმარებელთან ერთად მისივე თანამშრომლები იყვნენ, რომლებთანაც განსაკუთრებული მიდგომები ჰქონდა. როგორ შეცვალა სემ უოლტონმა მსოფლიო? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ქვეყანაში ავტომობილებისა და მათი ნაწილების იმპორტზე 25%-იანი ტარიფები გამოაცხადა. ექსპერტების შეფასებით, ეს გლობალურ “სავაჭრო ომს” კიდევ უფრო გაამძაფრებს.ტრამპის განცხადებით, ახალი ტარიფები ძალაში 2 აპრილიდან შევა, ხოლო ავტომობილების იმპორტიორი ბიზნესებისთვის გადასახადები მეორე დღიდან ამოქმედდება. რაც შეეხება ავტონაწილების იმპორტის გადასახადს, ის მაისში ან უფრო გვიან შევა ძალაში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მცირე და საშუალო მეწარმეები ახალი გამოწვევის წინაშე დგანან. როგორც ადგილობრივი მწარმოებლები აცხადებენ, ხელფასების ზრდის გამო პროდუქცია გაძვირდა, რასაც შეკვეთების შემცირება მოჰყვა, ეს კი თავის მხრივ რიგ შემთხვევაში კომპანიების დახურვის წინაპირობა ხდება. რას მიიჩნევს სექტორი მდგომარეობის გაუმჯობესების წინაპირობად? სტუმარი: ზურაბ უჩუმბეგაშვილი - „მეფრინველეობის განვითარების ასოციაციის“ ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ქვეყანაში საწყობების საშუალო დატვირთვა 57%-ია", - ამის შესახებ "თიბისი კაპიტალის" სამრეწველო და ლოგისტიკური უძრავი ქონების ბაზრის კვლევაში წერია. კვლევის თანახმად, სასაწყობო ობიექტების სავარაუდო ჯამური გასაქირავებელი ფართობი დაახლოებით 2.2 მილიონი კვადრატული მეტრია, საიდანაც 33% ხელმისაწვდომია იჯარისთვის, ხოლო 67% მფლობელის მიერ გამოიყენება. იჯარით გასაცემი საწყობების 68% თბილისშია თავმოყრილი, შემდეგ მოდის ქუთაისი (17%), ბათუმი (5%) და ფოთი (5%). სტუმარი: სალომე დეისაძე - “თიბისი კაპიტალის" უფროსი ასოცირებული მკვლევარი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თანაბარი კაპიტალის თანამონაწილეობის ფონზე, საქართველო სამშენებლო მასალების სექტორი ევროპასთან შედარებით მაღალი მოგებიანობის მაჩვენებლებით ხასიათდება. ამის შესახებ ეროვნული ბანკის სამშენებლო მასალების სექტორის კვლევაშია აღნიშნული. კვლევაში მოყვანილი მაჩვენებლები მოწმობს, რომ საქართველოში როგორც შემოსავალი აქტივებზე (ROA), ისე შემოსავალი კაპიტალზე (ROE) მსოფლიოს და ევროპის მონაცემებზე მაღალია. ამასთან სამშენებლო მასალების სექტორის ოპერირებადი ქართული კომპანიების ლევერიჯის, ანუ იგივე საკუთარ და ნასესხებ რესურსებს შორის თანაფარდობის მაჩვენებელი და საოპერაციო მოგებიანობის კოეფიციენტები შესაბამისობაშია ევროპის ანალოგიურ მაჩვენებლებთან. 2024 წლის თებერვლის მდგომარეობით, სარემონტო მასალების კატეგორიაში ყველაზე მაღალი მოგების მარჟით კარ-ფანჯრის კატეგორია ხასიათდებოდა, საუბარია 46%-იან მოგებაზე, რომელსაც ხელსაწყოები მოჰყვება 35%-იანი წილით და 34%-ია კაფელ-მეტლახის შემთხვევაში. ყველაზე მცირე მოგების მარჟა აქვს სანტექნიკას 27%-ით და გათბობა-გაგრილების სისტემებს 28%-ით. ეროვნული ბანკის მონაცემებით, წარმოებული პროდუქტების მიხედვით, სამშენებლო მასალების კატეგორიაში ტოპ-3 პროდუქტს წარმოადგენს: ბეტონი (20%), ინერტული მასალები (19%), ცემენტი (12%). სარემონტო მასალების კატეგორიაში ტოპ-3 პროდუქტს კი განეკუთვნება: კარ-ფანჯარა (12%), სანტექნიკა (11%), დეკორი (7%). მსესხებლების გადანაწილება ოპერირებას რომ შევხედოთ ვნახავთ, რომ თბილისზე მოდის 31%, რომელსაც 23%-ით იმერეთი, 14%-ით აჭარა მოჰყვება. კვლევის ძირითადი მიგნებების თანახმად: 2020-2023 წლებში ეკონომიკურმა აქტივობამ და ძირითადი მასალების ფასების მატებამ განაპირობა სამშენებლო მასალების სექტორის ბრუნვის ზრდა; სამშენებლო მასალების სექტორის დაკრედიტება სხვა ბიზნეს სექტორებთან შედარებით სტაბილური ზრდის დინამიკით, მაღალი ვალუტიზაციით და დაბალი კონცენტრაციით ხასიათდება. მსესხებელთა ანალიზისას გამოვლინდა, რომ საბანკო ვალდებულებების უდიდესი ნაწილი მოდის სარემონტო კატეგორიაში ოპერირებად მოვაჭრე კომპანიებზე; სამშენებლო მასალების კატეგორიასთან შედარებით, სარემონტო მასალების კატეგორიაში ოპერირებადი კ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოში მიმდინარე გეოპოლიტიკური პროცესები თუ გაზრდილი სატარიფო პოლიტიკა მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ტვირთის გადაზიდვასა და ლოგისტიკურ კომპანიებზე. სწორედ ამიტომ, მსოფლიოს ბევრი, წამყვანი ლოგისტიკური კომპანია ინოვაციებზე გადაეწყო - ტექნოლოგიების, ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით ისეთი პლატფორმები შექმნა,რომელიც არსებულ გამოწვევებს გაუმარტივებთ, ან სულაც თავიდან აარიდებთ, რის შედეგადაც, მომხმარებელი თავის პროდუქტს უსაფრთხოდ, დამატებითი გამოწვევების გარეშე მიიღებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
MSZ Georgia-ს ისტორია 2011 წლიდან იწყება. კომპანია ამ დროის განმავლობაში პრიორიტეტს არ იცვლის და მთელი ამ დროის განმავლობაში, იყო როგორც მაღალი ხარისხის სერვისის მიმწოდებელი მომხმარებლისთვის, ასევე მთავარი მისიაა მუდმივი სწრაფვა განვითარებისკენ. MSZ Georgia დღეს უკვე ბიზნეს ასოციაციის წევრი კომპანიაა. სტუმრები: აკაკი საღირაშვილი - საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორის პირველი მოადგილე; ნათია ბედინეიშვილი - MSZ Georgia-ს აღმასრულებელი დირექტორი; თეკლა კონცელიძე - MSZ Georgia-ს ბიზნეს კომუნიკაციების მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხოშტარიების საგა ➡️ გოგი ხოშტარია - საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი, ხელოვნებათმცოდნე ✔️ ავტორები: მანანა მანჯგალაძე, ედგარ ყაზახაშვილი, ლადო ცხადაია #საქმიანები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უკვე 5 წელზე მეტია, საქართველოს ბანკის კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის მიმართულებისთვის განათლება პრიორიტეტია. სწორედ ამიტომ, ბანკი 40-ზე მეტ საგანმანათლებლო პროექტს ახორციელებს და უჭერს მხარს. საფინანსო ინსტიტუტის მხარდაჭერილ პროექტებს შორისაა ყველაზე მასშტაბური მათემატიკური ოლიმპიადა ევერესტიც. სტუმარი: დაჩი ნანობაშვილი - "ევერესტის" დამფუძნებელი, მათემატიკოსი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სხვათა შორის ამერიკული კომპანიების მხრიდან ბიტკოინში ინვესტირება უფრო და უფრო აქტიურდება. ამ მხრივ ერთ-ერთი თვალსაჩინო მაგალითი - მაიკლ სეილორის Strategy-ია, რომელსაც დაახლოებით ნახევარი მილიონი ბიტკოინი აქვს. ამ ტენდენციას ფეხი აუბა - ვიდეოთამაშების კომპანია GameStop-მა, რომელმაც ბიტკოინის შესყიდვის შესახებ განაცხადა. კომპანიის გადაწყვეტილებას ინვესტორები დადებითად შეხვდნენ. აქვე გეტყვით, ამერიკული კორპორაციების მხრიდან რომ ბიტკოინში ინვესტირება, დიდწილად, საფონდო ბირჟებზე ბიტკოინის სავაჭრო ფონდების, იგივე ETF-ების გამოჩენას უკავშირდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რას საქმიანობს "ვაითბით ჯორჯია"? სტუმარი: თეიმურაზ შენგელია - "ვაითბით ჯორჯია", აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გუშინ 26 მარტს, „სოკარ ჯორჯია პეტროლეუმსა“ და ქალთა საფეხბურთო კლუბ „ვერეს“ შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. ხელშეკრულება ითვალისწინებს მხარეებს შორის სპორტის პოპულარიზაციას და ქალთა მხარდაჭერას, როგორც სპორტში ისე ბიზნეს კუთხით. სოკარ ჯორჯია პეტროლეუმის ინიციატივით მიღწეული შეთანხმება საფეხბურთო კლუბ ვერეს მისცემს შესაძლებლობას საკუთარი პოტენციალი სრულად გამოავლინოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისი, საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოსთან და საქართველოში ამერიკის სავაჭრო პალატასთან ერთად, უკვე მეორე წელია ბიზნესკლიენტებს შესაძლებლობას აძლევს ამერიკაში საინვესტიციო სამიტში - SelectUSA მიიღონ მონაწილეობა. პროექტის ფარგლებში, შარშან თიბისის პარტნიორი 12 კომპანიის 40 წარმომადგენელი გაემგზავრა სამიტზე. თიბისიმ ამერიკის ბაზრით დაინტერესებულ პარტნიორ ბიზნესებს, აშშ-ის საელჩოსა და AmCham-ის დახმარებით, სამიტის შესახებ ინფორმაცია და სამიტზე მონაწილეობასთან დაკავშირებული შესაძლებლობები გაუზიარა. საინფორმაციო შეხვედრას საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი - რობინ ლ. დანიგანი დაესწრო. სამიტი SelectUSA აშშ-ის ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური ღონისძიებაა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ხელშეწყობისთვის. ასევე - ინვესტორების, კომპანიების, ეკონომიკური განვითარების ორგანიზაციებისა და ინდუსტრიის ექსპერტების დასაკავშირებლად. ყოველწლიური პლატფორმა, ამერიკაში ბიზნესის დაწყებითა თუ გაფართოებით დაინტერესებული მონაწილეებისთვის, ღირებული ინფორმაციისა და კონტაქტების მიმოცვლის, ასევე, ინვესტიციების მოზიდვის შესაძლებლობას ქმნის. წელს, რიგით მეთერთმეტე სამიტი 11-14 მაისს, მერილენდის შტატში ჩატარდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშშ-მ საუდის არაბეთში უკრაინასა და რუსეთთან ცალ-ცალკე მიმდინარე მოლაპარაკებების შემდეგ ვაშინგტონმა განაცხადა, რომ თითოეულ ქვეყანასთან ცალ-ცალკე მიაღწია შეთანხმებას შავ ზღვაში ძალის გამოყენების აკრძალვისა და ორივე ქვეყანაში ენერგეტიკულ ობიექტებზე დარტყმების შეჩერების მცდელობის შესახებ. თუმცა, მშვიდობისკენ მიმავალ გზაზე კვლავაც არაერთი დაბრკოლება რჩება. რა მოთხოვნებს აჟღერებს მოსკოვი და მიღწეული შეთანხმების მიღმა, რეალურად რა მიზანი ამოძრავებს კრემლს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1905 წლის 27 მარტი დედაქალაქის ისტორიისთვის მნიშვნელოვანი თარიღია, რადგან ეს არის პერიოდი როდესაც “ზედა” და “ქვემო” თბილისი ერთმანეთს უკავშირდება და მთაწმინდის ფუნიკულიორი ოფიციალურად იხსნება. დიდი ისტორიის მქონე პროექტმა აღიარება და მოწონება მსოფლიოს მასშტაბით მოიპოვა, თუმცა რამდენად შეასრულა მაშინ ჩაფიქრებული მისია - იმ დროის ფუნიკულიორმა - სადავოა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"აგორჰაბმა" რიგით მეშვიდე ფილიალი მეტრო სამედიცინო უნივერსიტეტის მიმდებარედ, ოთარ ჭილაძის 9 ნომერში გახსნა. ამ სიახლის შემდეგ როგორც კომპანიის მომხმარებელთან სიახლოვე, ისე მისი დასაქმებულების რაოდენობაც იზრდება. კონცეფცია კი უცვლელი და ტრადიციულია - მაღალი ხარისხის, საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი პროდუქცია. აგროჰაბი 2025 წლის გაფართოებას ამით არ ასრულებს და წინ დიდი გეგმები აქვთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ღია ბანკინგის ეკოსისტემის გამოყენებით, ბაზარს კიდევ ერთი ახალი სუბიექტი შეემატა. ეროვნული ბანკის გადაწყვეტილებით, ვალუტის გადამცვლელი პუნქტი „ვერტო“ღია ბანკინგის სისტემის მონაწილე გახდა. ღია ბანკინგი უზრუნველყოფს ფინანსური მომსახურების დივერსიფიკაციას და მომხმარებლისთვის ინოვაციური, სწრაფი და უსაფრთხო სერვისების შექმნას. მარეგულირებელი აღნიშნავს, რომ ახალი მონაწილეების ჩართვა გაზრდის მომხმარებლისთვის ხელმისაწვდომი სერვისების მრავალფეროვნებას. ასევე, ხელს შეუწყობს ფინანსური სექტორის ციფრულ ტრანსფორმაციას. განვითარების რა ეტაპზეა ღია ბანკინგის ეკოსისტემა საქართველოში, რამდენად უზრუნველყოფს ეროვნული ბანკის ჩარჩო ამ ბაზარზე კონკურენტული გარემოს შექმნას და რა როლი აქვს ღია ბანკინგის დანერგვამ ეკონომიკის ციფრულ გარდაქმნაში? სტუმარი: დავით კიკვიძე - ფინტექ ასოციაციის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოსა და EU-ს შორის ტვირთბრუნვა გამარტივდა. ევროკავშირის მხარდაჭერით 1 თებერვლიდან საქართველო ახალი კომპიუტერიზებული სატრანზიტო სისტემის ნაწილი გახდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ საქართველოს საბაჟო ადმინისტრაცია რეალურ რეჟიმში გაცვლის ევროპის ახალ კომპიუტერიზებული სატრანზიტო სისტემის - NCTS-ის მეშვეობით მონაცემებს. ეს ნაბიჯი მოჰყვა 2024 წლის 19 დეკემბერს საქართველოს მიერ წარდგენილ თანხმობას საერთო სატრანზიტო კონვენციებზე შეერთების შესახებ. აღნიშნულ კონვენციებში გაწევრიანებით, შესაძლებელი გახდა, საქართველოს საბაჟო ადმინისტრაციაში წარდგენილი ერთი სატრანზიტო დეკლარაციითა და ერთი გარანტიით განხორციელდეს ტვირთის გადაზიდვა ევროკავშირისა და საერთო სატრანზიტო კონვენციის წევრ სხვადასხვა ქვეყანაში როგორიცაა დიდი ბრიტანეთი, თურქეთი, ისლანდია, ნორვეგია, სერბეთი, უკრაინა, შვეიცარია, ჩრდილოეთ მაკედონია, საერთო ჯამში 36 ქვეყანა, რაც კიდევ უფრო გაზრდის ქვეყნის სატრანზიტო შესაძლებლობებს და ხელს შეუწყობს ტვირთის/საქონლის სწრაფ გადაადგილებას. რა იცვლება ევროკავშირის, საქართველოსა და სხვა მონაწილე ქვეყნების ბიზნეს სუბიექტებისთვის? სტუმარი: გიორგი კაჭარავა - ევროკავშირ საქართველოს ბიზნეს საბჭოს აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თურქეთის ფარმაცევტულ სექტორში მიმდინარე მოვლენები, გავლენა საქართველოზე და თურქეთის ფარმაცევტული ბაზრის გახსნის ეფექტი იქნება ჩვენს ფოკუსში. თურქული მედიის ინფორმაციით, თურქეთში ფარმაცევტული სექტორი კრიზისში შედის. მიზეზი ეკონომიკური ზეწოლა, ხარჯების ზრდა, მედიკამენტებზე დაწესებული გაცვლითი კურსი და წამლების ფასების შესახებ მოქმედი კანონია. ფინანსური პრობლემების გამო თურქეთში სამკურნალო საშუალებების წარმოება მცირდება, მცირდება ექსპორტიც. ბუნებრივია, ამ პროცესს გავლენა აქვს საქართველოზეც, რომელიც წამლებს ძირითადად სწორედ თურქეთიდან ყიდულობს. მაყურებელს შევახსენებ, რომ ქვეყნების ნუსხას, საიდანაც საქართველოში მედიკამენტები აღიარებითი რეჟიმით შემოდის, 2022 წლის იანვრიდან ოფიციალურად დაემატა თურქეთი, თურქული ბაზრის გახსნამ კი შესაძლებელი გახადა თურქეთის მთავრობის სუბსიდირებული მედიკამენტების ხელმისაწვდომ ფასად საქართველოში შემოტანა. თურქეთის ფარმაცევტულ ბაზარზე შექმნილი ვითარებას, საქართველოს ფარმაცევტულ ბაზარზე თურქეთის მთავრობის სუბსიდირებული წამლების ეფექტს და რეფერენტული ფასწარმოქმნის სისტემას გავაანალიზებთ სტუმართან ერთად. სტუმარი: თინათინ ტურძელაძე - წამლის სააგენტოს ყოფილი ხელმძღვანელი, ფარმაკოეკონომიკისა და პოლიტიკის კონსულტანტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დემნა გვასალია და მაღალი მოდა - კარიერა Gucci-მდე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაეროს ქალთა ორგანიზაცია და საქართველოს საფინანსო სექტორი გლობალურ დონეზე დამკვიდრებულ ტრადიციას უერთდებიან და ქალთა გაძლიერებისთვის ღონისძიებას “დარეკე ზარი გენდერული თანასწორობისთვის” გამართეს. ღონისძიება საქართველოში უკვე მერვედ ჩატარდა და ქალთა საერთაშორისო დღის თემას, სახელწოდებით და გზავნილით: „ყველა ქალისა და გოგოსთვის: უფლებები. თანასწორობა. გაძლიერება“ ეხმიანება. ღონისძიება გაეროს ქალთა ორგანიზაციის, საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციის, საქართველოსა და თბილისის საფონდო ბირჟების მხარდაჭერით ჩატარდა. საგულისხმოა, რომ წელს პირველად ინიციატივას ქუთაისმა უმასპინძლა. სტუმარი: ელენე გაბელაია - გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროექტის ანალიტიკოსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მაშინ, როცა მსოფლიო ავტომობილების ელექტრიფიკაციისკენ მიისწრაფვის, ქართული კომპანია მარტივი სიახლეებს გვთავაზობს. მისი მიზანი ყოველთვის იყო მდგრადი ეკონომიკის განვითარებისთვის საჭირო ინფრასტრუქტურის შექმნა და ის ამბავიც, რომელიც დღეს უნდა გაგაცნოთ, ამ მისიის გაგრძელებაა. დღევანდელი მონაცემებით დედაქალაქის მასშტაბით 60-ზე მეტი დამტენით ოპერირებს. სამომავლო გეგმებიც ამბიციური აქვთ და 5 აპრილიც მონიშნულია, კომპანია მარტივი ელექტრომობილების და დამტენების გამოფენაში იღებს მონაწილეობას. სტუმრები: გიგი ხოჯევანიშვილი - "მარტEV"-ის აღმასრულებელი დირექტორი; გეგა ტოფაძე - “მარტEV”-ის ფინანსური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აირტონ სენა - “წვიმის კაცის” ტრაგიკული და უკვდავი ლეგენდა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს საბანკო ასოციაციამ გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტთან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი მიმდინარე წლის დასაწყისში გააფორმა. თანამშრომლობის მიზანი ერთობლივი თემატური სემინარების, ვორქშოპების, საჯარო ლექციებისა და ტრენინგების ორგანიზება, ასევე, დასაქმებაზე ორიენტირებული ერთობლივი პროექტების განხორციელებაა. სტუმრები: სალომე მაკარიძე - საქართველოს საბანკო ასოციაციის კომუნიკაციებისა და პროექტების მიმართულების ხელმძღვანელი; ვახტანგ ჭარაია - გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის ვიცე რექტორი, პროფესორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ ფისკალურ წელს ამერიკის 7 უმსხვილესი კომპანიის, იგივე შესანიშნავი შვიდეულის მთლიანმა შემოსავალმა 2 ტრილიონ დოლარზე მეტი შეადგინა. აქედან 12.5%-ია წილს კომპანია Microsoft-ი აკონტროლებს, რომელმაც გასულ ფისკალურ წელს 245 მილიარდი დოლარის შემოსავალი მიიღო, წმინდა მოგების მაჩვენებელმა კი 88 მილიარდს გადააჭარბა. რომელი სერვისები თუ პროდუქტები აგენირერიბენ Microsoft-ის შემოსავლებს და რომელ მათგანზე მოდის თანხობრივად ყველაზე დიდი წილი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შვეიცარიის საერთაშორისო ინსტიტუტმა, IMD თიბისი ჯგუფის წარმატების შესახებ case study გამოაქვეყნა. დოკუმენტში, რომელიც სტუდენტების სასწავლო მასალად იქნება გამოყენებული, დეტალურადაა განხილული, როგორ გარდაიქმნა თიბისი, ადგილობრივი ბანკიდან, რეგიონში ფინანსური სერვისების მომწოდებელ ლიდერ კომპანიად. აღსანიშნავია რომ IMD-ის case study ისეთ ცნობილ კომპანიებსა და ბრენდებზე აქვს გამოქვეყნებული, როგორებიცაა: Apple, Amazon, Mastercard, ING, GE, Philips, adidas, Disney, ამ სიას კი თიბისიც შეუერთდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კოპენჰაგენში დაფუძნებულმა ანალიტიკურმა ცენტრმა სულ ცოტა ხნის წინ საზოგადოებას ახალი სარკინიგზო პროექტი, სახელწოდებით Starline წარუდგინა. საუბარია, 22 000 კილომეტრიანი ქსელის შესახებ, რომელიც ერთმანეთთან ევროპის საზღვრებში არსებულ 39 მიმართულებას დააკავშირებს. პროექტის ფარგლებში ცნობილი ხდება ისიც, რომ ჩქაროსნული მატარებელი, რომელიც ამ ქვეყნებს დაფარავს, მნიშვნელოვნად შეამცირებს მგზავრობის დროს და ამავე დროს მგზავრებს სრულიად ახალ გამოცდილებას შესთავაზებს, როგორც ინფრასტრუქტურის, ისე სერვისისა და მომსახურების მიმართულებით. როდის დასრულდება პროექტი და კიდევ რა ბენეფიტებით იქნება ახალი სარკინიგზო ხაზი გამორჩეული? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia