ახლახან საქართველოში ახალმა კომპანიამ დაიწყო ოპერირება, რომლის მთავარი მიზანი ქართული მოდის ბრენდების და პროდუქციის პოპულარიზაციაა. საუბარია - ქართულ მოდის სივრცეზე, კონცეპტუალურ მაღაზიაზე, რომელიც ერთ ლოკაციაზე ქართული ბრენდების მრავალფეროვან არჩევანს აერთიანებს. მულტიბრენდულ სივრცეში ნაცნობ თუ უცნობ ბრენდებს აღმოაჩენთ, რომელთა უკან ქართველი დიზაინერები დგანან. სტუმარი: ციცი გოგინაშვილი - “ქართული მოდის სივრცე”, დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
✈️ „ტოპ ტური“ - როგორი იყო 2024 წელი ტურისტული კომპანიისთვის?
გასული წლის მიწურულს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის ხელმძღვანელობამ წევრებთან შეუთანხმებლად ორგანიზაციის უცხოური გავლენის აგენტების რეესტრში დარეგისტრირება გადაწყვიტა, რასაც ცხადია მოჰყვა გამომცემლობების პასუხი, 25-მა მათგანმა პროტესტის ნიშნად ასოციაცია დატოვა, თუმცა ცხადია გაგრძელდა საქმიანი გზა. საერთო იდეოლოგიითა და ხედვით გაერთიანებულმა სფეროს პროფესიონალებმა სულ რაღაც ერთი თვის წინ საქართველოს წიგნის ასოციაცია შექმნეს და პარალელურად დააფუძნეს ახალი ფესტივალი - თბილისის წიგნის ბაზრობა, რომელიც სტარტს 10 აპრილს, ექსპო ჯორჯიას საგამოფენო სივრცეში აიღებს. სტუმარი: გვანცა ჯობავა - "ინტელექტის" საერთაშორისო ურთიერთობების ხელმძღვანელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტურიზმისა და სტუმარ-მასპინძლობის ამბები სამეგრელოდან, ბალდის მთებიდან, სადაც 2014 წლიდან ადგილობრივ თუ საერთაშორისო მოგზაურებს ჯერ საოჯახო სასტუმრო “ბალდა” მასპინძლობდა, 2022 წელს კი მას ფერმა და აგროკაფე დაემატა და ახლა ეს ყველაფერი , ერთი ბრენდის “ტობა - ეკო სოფელის” ქვეშ არის წარმოდგენილი. სტუმრები: ირინა ბართია - “ტობა - ეკო სოფელი", დამფუძნებელი აზა ნაჭყებია - “ბალდა” დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტრადიციულად წელსაც, 23 მარტს ქალ აუდიტორთა და იურისტთა ასოციაციისა და საქართველოს ადვოკატები დამოუკიდებელი პროფესიისათვის პარტნიორობის მეწარმეთა ყოველწლიური სიმპოზიუმი ჩატარდება, ეს კი მეწარმეებს საშუალებას მისცემს საკონსულტაციო მომსახურება, სხვადასხვა მიმართულებით სრულიად უსასყიდლოდ მიიღონ. ღონისძიება ქალთა ნამუშევრების გამოფენა-გაყიდვასაც დაეთმობა. სტუმრები: თეა ადუაშვილი - “საქართველოს ქალ აუდიტორთა და იურისტთა ასოციაცია” თავმჯდომარე; ნინო ლიპარტია - “საქართველოს ადვოკატები დამოუკიდებელი პროფესიისათვის” თავმჯდომარე; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სითი მოლის პრემიუმ სივრცეში გამორჩეულ კომპანიას, კონცეპტუალურ მაღაზიას შეხვდებით, რომელიც ისეთ საერთაშორისო ბრენდებს აერთიანებს, როგორიც არის განი, ვივიენ ვესტვუდი, და ბევრი სხვა. საუბარია - Sense Concept Storeზე, რომელიც 2021 წლის მარტიდან ოპერირებს ბაზარზე. 4 წლის თავზე - დღეს კომპანიის გამორჩეულ სივრცეში, ქალისა და მამაკაცის, ბავშვის ტანისამოსი, აქსესუარები, სახლის დეკორი ერთიანდება. აქ ყველაფერია იმისთვის, რომ განსხვავებული გემოვნების მქონე ადამიანების მოთხოვნები დააკმაყოფილონ და მათ ყოველ სეზონზე განახლებული კოლექციები შესთავაზონ. სტუმარი: ნუცა საბანაძე - Sense Concept Store, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსგავსად სხვა სექტორებისა, ესთეტიკურ მედიცინაზეც აისახა მიმდინარე მოვლენები და ამას ადასტურებენ დარგის წარმომადგენლები, რომლებიც ამბობენ, რომ მომართვიანობა დეკემბერი-იანვრის პერიოდში მკვეთრად იყო შემცირებული. აღსანიშნავია ისიც, რომ ესთეტიკურ მედიცინას რეგულაცია სჭირდება, რაზეც სექტორმა ჯანდაცვის სამინისტროსთან მოლაპარაკებები ჯერ კიდევ გასულ წლის ოქტომბერში დაიწყო და ამ დრომდე გრძელდება. ქვეყანაში განვითარებული მოვლენების გამო კი ქმედითი ნაბიჯები ჯერ არ გადადგმულა. რა ვითარებაა ამ და სხვა მიმართულებით სექტორში? სტუმარი: ბაია კონდრატიევა - ესთეტიკური მედიცინის საერთაშორისო ასოციაცია GAIA-ს თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სილამაზის ინდუსტრიის მიმართ მოთხოვნა წლიდან წლამდე მზარდია და პროპორციულად ბაზარზე ახალი კომპანიები ჩნდებიან, რომლებიც მომხმარებელს სილამაზის სფეროსთან დაკავშირებით არაერთ სერვისს სთავაზობენ. სალონების, ესთეტიკური ცენტრების განვითარების პროცესს გამოწვევებიც ახლავს, მათ შორის მდგრადობის შენარჩუნება, რათა ბიზნესი დიდი კონკურენციის პირობებში დახურვის საფრთხის წინაშე არ აღმოჩნდეს. ასეთ დროს კი მნიშვნელოვანია კრიზის მენეჯერის არსებობა. დღევანდელ ეთერში - სილამაზის ინდუსტრიის სფეროს წარმომადგენელი ასვე კრიზის მენეჯერი უნდა გაგაცნოთ, რომელიც სტარტაპებისთვის, ობიექტებისთვის ატარებს სემინარებს, რათა კომპანიამ გაითვალისწინოს ყველა რისკი და სწორად მართოს ბიზნესი. სტუმარი: მარიანა ნორაკიძე - სილამაზის ინდუსტრიის სფეროს წარმომადგენელი, კრიზის მენეჯერი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტურისტული კომპანია “One Above Georgia”-ს სახელით საქართველოს ინდოელი მოცეკვავე და ინფლუენსერი მოან შაკტი ეწვევა, რომელიც ერთი კვირის განმავლობაში საქართველოს სხვადასხვა მხარეს ეწვევა, დააგემოვნებს ქართულ კერძებს, შეეცდება ქართული ცეკვის სწავლას, საბოლოოდ კი საქართველოს შესახებ 20 წუთიან ფილმს მოამზადებს. აქვე გეტყვით, რომ ინდოელი ტურისტების მხრიდან საქართველოში მოგზაურობაზე მოთხოვნა გაზრდილია რაც სტატისტიკაშიც აისახება. სტუმრები: შაქტი მოჰან - ინფლუენსერი, მოცეკვავე ანა კირკიტაძე - One Above Georgia, დირექტორი სინქრონულ თარგმანს უზრუნველყოფს NG GEORGIA #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ცხელი სეზონის მოახლოებასთან ერთად აქტუალური გახდა მოგზაურობასთან დაკავშირებული საკითხები. აქვე ახლოვდება ჩვენი ქვეყნის ტურისტული სექტორისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი - ზაფხულის სეზონი. აქვე გასათვალისწინებელია რომ ქართული ტურისტული ბიზნესი ძირითადად აზიურ ბაზრებზე გადაეწყო. დღეს მოთხოვნა სწორედ აზიური ბაზრებიდან, ჩინეთიდან, ინდოეთიდან და საუდის არაბეთიდან მოდის, რადგან როგორც ტურისტული კომპანიების ნაწილი აცხადებს, ევროპის ბაზარი ფაქტობრივად დახურულია და შექმნილი გაურკვევლობის გამო ევროპელი ტურისტი საქართველოში იშვიათად ჩამოდის. მოკლედ, რა ხდება როგორც გამყვანი ისე შემომყვანი ტურიზმის მიმართულებით, როგორი სეზონი ახლოვდება? სტუმარი: თამარ ჩხიკვაძე - “თრიფზი”, “ჰოთ თრეველ გრუპი” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო, რომ ღვინის ერთ-ერთი გამორჩეული მწარმოებელია ამაზე ვთანხმდებით და ამას უპირველესად ადასტურებს ისტორია, რომელიც ჩვენს ქვეყანას ღვინის მწარმოებელთა მსოფლიო რუკაზე ნიშნავს. იზრდება და ვითარდება ინდუსტრია, ამ განვითარების მთავარი კონტრიბუტორები კი ის მწარმოებლები არიან რომლებიც დღეს საქართველოში - საქართველოსთვის და არა მარტო ადგილობრივი ბაზრისთვის ხარისხიან ღვინოს ქმნიან. დარწმუნებით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ბოლო წლების განმავლობაში არაერთი საინტერესო და ხარისხზე ორიენტირებული ღვინის მწარმოებელი კომპანია გაჩნდა, რომლებიც განვითარების უწყვეტ პროცესში არიან. ასეთებს შორის ერთ-ერთი “ღვინის კომპანია 91-ია”. 91 - ანუ – თავისუფალი საქართველოს იდეით შთაგონებული ღვინის ახალი ბრენდი. სტუმარი: თამარ მარკოზაშვილი - “ღვინის კომპანია 91”, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"კას გრუპ ჰოლდინგი" საქართველოს ბაზარზე 2016 წელს შემოვიდა და მას შემდეგ კომპანიის მიერ განხორციელებული ინვესტიცია 200 მილიონ ლარს აჭარბებს. კომპანიის ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული პროექტი წალკის კანიონზე განხორციელებული კას ლენდია, რომელიც სასტუმროს - kass diamond hotel-ს, ვილაჰაუსებს, შუშის ხიდს აერთიანებს. შეიძლება ითქვას, რომ კას გრუპმა დაშბაშის კანიონზე ტურისტული მარგალიტი შექმნა. სტუმარი: ეკატერინე თოდრია - “კას გრუპ ჰოლდინგი” , გენერალური დირექტორი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
MIRO Pharma – 28 წლიანი გამოცდილებით შექმნილი ფარმაცევტული კომპანია სტუმარი: ნარგიზ მაჰმუდოვა - MIRO Pharma-ს დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სალომე ბერაია PEGAS Touristik Azerbaijan-საც უხელმძღვანელებს; PEGAS Touristik Azerbaijan - რა გეგმები დაუსახა კომპანიას სალომე ბერაიამ? როგორი იყო 2024 წელი PEGAS Touristik Georgia-სთვის? 2025 წლის ყველაზე პოპულარული ტურისტული მიმართულებები; სტუმარი: სალომე ბერაია - PEGAS Touristik Georgia-ს გენერალური დირექტორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ონკოლოგიური პაციენტებისთვის დიაგნოსტიკურ კვლევებსა და მკურნალობაზე სრული და თანაბარი ხელმისაწვდომობის, ასევე მკურნალობის შედეგებსა და მონაცემების მონიტორინგის უზრუნველყოფა საყოველთაო ჯანდაცვის ფარგლებში ! - ამ მოთხოვნით ონკოპაციენტებმა და მათმა ახლობლებმა პეტიცია შეადგინეს, რომელსაც უკვე 4 000-მდე ხელმომწერი ჰყავს. როგორია დღეს ონკოპაციენტების მდგომარეობა საქართველოში და რა საჭიროებებმა უბიძგა მათ პეტიციის შექმნისკენ? სტუმარი: ანა მაზანიშვილი - „ევროპა დონა საქართველოს“ პრეზიდენტი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ლინგუა" არის მარნეულში არსებული სასწავლო ცენტრი, რომელმაც უკვე არსებობს მეცხრე წლის ათვლა დაიწყო და ამ პერიოდის განმავლობაში არაერთი მიმდინარე თუ განხორციელებული პროექტიც დაგროვდა მათ ანგარიშზე. ცენტრი 6-წლის ასაკის ზემოთ ყველა ადამიანს შესაძლებლობას აძლევს სრულყოფილად დაეუფლოს როგორც ქართულ, ისე ინგლისურ ენას და ასევე, სწავლის საზღვარგარეთ გაგრძელების სურვილის შემთხვევაში, შესაბამისი კონსულტაციაც მიიღოს. სტუმარი: გულია აჯალოვა - " ლინგუა" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენიმე დღის წინ ქალთა საინფორმაციო ცენტრმა ადგილობრივი და საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით საქართველოში ქალთა პირველი კონგრესი დაფუძნდა. კონგრესმა შეკრიბა ცვლილებების შემქმნელები მთელი საქართველოდან, რათა განეხილათ ქალების როლი პოლიტიკაში, ადამიანის უფლებები, ეკონომიკური გაძლიერება და უსაფრთხოება - საქართველოს დემოკრატიული მომავლისთვის გადამწყვეტ მომენტში. სტუმარი: გვანცა სანაია - “ქალთა საინფორმაციო ცენტრის” კომუნიკაციების მენეჯერი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უძრავი ქონების სექტორში გენდერული დისბალანსი შესამჩნევია. ქალების წილი საშუალოდ 43 %-ით განისაზღვრება. თუმცა დასაქმებული ქალების ზრდადი დინამიკა აჩენს ვარაუდს, რომ დაახლოებით 5-წლიან ვადაში გენდერულ ბალანსი 50-50%-ზე დასტაბილურდება. როგორია არსებული სტატუს კვო საქართველოში, რა გამოწვევების წინაშე დგანან ამ სექტორში დასაქმებული ქალები და ამავე დროს რა ახალი შესაძლებლობები ჩნდება მათთვის? სტუმარი: ნინო მესაბლიშვილი - CMC-ის ბიზნესისა და ორგანიზაციული განვითარების დირექტორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სუბლიმირებული ხილისა და კერძების საწარმო IZY, რომელიც მიღმა იმისა რომ პორტფელს ნოყიერი, ჯანსაღი და გემრიელი კერძების ვარიაციებით აფართოებენ, საერთაშორისო ბაზრების ათვისებაზეც არანაკლებად მუშაობა. ბრენდი სულ ცოტა ხნის წინ შანხაიში გამართულ იმპორტის საერთაშორისო გამოფენა china international import expo-ზე IZY წარმოდგენილი და რა შედეგებით დაბრუნდნენ სამშობლოში? სტუმარი: ანა შაქარაშვილი - Izy-ის დირექტორი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართველი შეფ-მზარეული საფრანგეთში სტუმარი: ქეთევან ცისკაძე - შეფ-მზარეული #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ბავშვები, მშობლები და არა მარტო - კარგად იცნობენ კომპანიას, რომელიც ევროპიდან საბავშვო პროდუქციის ყველაზე დიდი იმპორტიორია ჩვენს ქვეყანაში. ფიზიკურ ობიექტებთან ერთად ვიშლისთს ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ონლაინმაღაზია აქვს, სადაც 50 000-ზე მეტ განსხვავებული პროდუქტია ხელმისაწვდომი. კომპანია მომხმარებელს სხვადასხვა სიახლით თუ კამპანიით მუდმივად ანებივრებს, ამჯერად კი lego-ს ბრენდის გოგონებში პოპულარიზაციისთვის აქტივობებს გეგმავს, ასორტიმენტიც კიდევ უფრო მრავალფეროვანი გახდება. აქვე გეტყვით რომ ვიშლისთში ლეგოს ორიგინალი პროდუქციის შეძენაა შესაძლებელი. სტუმარი: სალომე ქუთათელაძე - Wishlist-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სტარტაპი პატარა მკვლევარები პატარების სწორ განვითარებაზე განსაკუთრებულად ზრუნავს. უფრო კონკრეტულად, ბრენდი პატარა მკვლევარები განმავითარებელ რესურსებს და სათამაშოებს ქმნის, სახალისო აქტივობებით ვითარდება წვრილი მოტორული უნარები, მეტყველება, კონცენტრაცია, წარმოსახვის უნარი და ასე შემდეგ. სხვათა შორის სიახლე აქვთ კომპანიაში. ბრენდმა - დედის დღის თემატიკით ახალი პროდუქტი შექმნა. სტუმარი: ელენე გაბუნია - “პატარა მკვლევარები”, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
CARE კავკასია ქალების გაძლიერების მიზნით, ახალ კამპანიას იწყებს. შიშის გარეშე - ასე ჰქვია პროექტს, რომელიც კიდევ ერთხელ შეგვახსენებს, რომ დედამიწის ნებისმიერ კუთხეში მცხოვრებ ქალს უნდა შეეძლოს უშიშრად ცხოვრება და უსაფრთხო გარემოში განვითარება. იყოს სოციუმის სრულფასოვანი ნაწილი, გადაწყვეტილებების მიმღები, იდეების ავტორი, ბედნიერი და იმედით სავსე. მოკლედ კამპანიის მიზანია ხმა მიაწვდინოს ყველა იმ ქალს, ვისაც ყველაზე მეტად სჭირდება - შთაგონება, მოტივაცია, გამბედაობა. სტუმარი: ქეთევან ხაჩიძე - Care-caucasus-ის აღმასრულებელი დირექტორი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენიმე თვეა, თბილისის ცენტრში, ალექსანდრე ჭავჭავაძის ქუჩაზე პატარა იტალია შეიქმნა. იტალიური განწყობა, გარემო, გემოები და მრავალი კმაყოფილი სტუმარი. ამის მთავარი ავტორი და შემოქმედი კი Casa Fiori-ა, რესტორანი იტალიური კონცეფციით და სტილით. მოკლედ, იტალიური ეზოებით ცნობილ მთაწმინდას საუკეთესოდ ერწყმის Casa Fiori-ს იდეა, სადაც სტუმრობა იტალიაში მოგზაურობას ჰყავს. ესთეტიკა, კერძები, ხარისხი - ყველაფერი რაც Casa Fiori-ს გუნდმა შექმნა მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული ქვეყნის ხასიათს გამოხატავს. სტუმარი: ქეთი როხვაძე - Casa Fiori-ს ხელმძღვანელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია D.Tale Events-ი, ღონისძიების მართვის ბიურო, ქართულ ბაზარზე თითქმის 7 წელია ოპერირებს და აორგანიზებს ქორწილებს, კონფერენციებს, ფესტივალებს, ღონისძიებებს ღია ცის ქვეშ - მოკლედ ყველა ტიპის ივენთებს. ამ პერიოდის განმავლობაში არაერთი წარმატებული თანამშრომლობა შედგა და არაერთი წარმატებით ჩატარებული ღონისძიების გახსენება შეგვიძლია, რომელიც სწორედD.Tale Events-ის დამსახურებაა. როგორი იყო კომპანიის 2024 წელი და რა გეგმებია სამომავლოდ? სტუმარი: რუსო აბზიანიძე - D.tale, დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამედიცინო ცენტრი - "ციტო" 1997 წელს სამედიცინო ლაბორატორიული ქსელების ფრანგული მოდელით შეიქმნა. მისი მიზანი იყო, საქართველოში დაენერგა სამედიცინო სფეროში არსებული, საერთაშორისო სტანდარტები, ამავდროულად მიეცა ქართველი ექიმებისთვის შესაძლებლობა, მაღალი ტექნოლოგიის საშუალებით დაესვათ უტყუარი დიაგნოზი და დაეგეგმათ შესაბამისი მკურნალობა. როგორც ციტოს წარმომადგენლები ამბობენ, სწორედ ზუსტი დიაგნოსტიკა და სანდოობაა პაციენტის ჯანმრთელობის მთავარი ალგორითმი. დღეს „ციტო“ თავის პაციენტებს ლაბორატორიული და ინსტრუმენტალური კვლევების სრულ სპექტრს სთავაზობს. 27 წლის თავზეც არ წყვეტენ განვითარებას და პაციენტებისთვის სიახლეების შეთავაზებას. სტუმარი: ნათია შავდია - “ციტოს” დამფუძნებელი და დირექტორი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
28 თებერვალს, იშვიათი დაავადებების მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე ორგანიზაცია “სიდას” პრეზენტაცია შედგა. სიდა - იგივე „საქართველოს იშვიათი დაავადებების ალიანსი” - არის გაერთიანება, რომელიც , რომელიც იშვიათია დაავადებების ცალკეული ორგანიზაციების მქონე 6-მა მშობელმა 2 თვის წინ დააარსა. სიდას დიდი მიზნები აქვს, მიზნები რომლებიც მშობლებს აქამდეც ჰქონდათ, თუმცა ახლა ყველა გამოწვევას და სირთულეს ერთიანი ძალებით გაუმკლავდებიან. აქვე გეტყვით, რომ იშვიათი დაავადებები ჯანდაცვის სექტორისთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, ამ მიმართულებით ბევრია სამუშაო, მათ შორის, სულ მცირე - საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლების კუთხით. სტუმარი: ჟანა ჩოხელი - „საქართველოს იშვიათი დაავადებების ალიანსი“, თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წონის კლება ყველა დროის ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური საკითხია. იმ ფონზე როცა, ჯანმოს მონაცემებით, ჭარბი წონა ჩვენს პლანეტაზე მცხოვრებ მილიარდზე მეტ ადამიანს აწუხებს. წონასთან დაკავშირებული შეკითხვები დღის წესრიგში გაზაფხულის მოახლოებასთან ერთად დგება. ხშირად ადამიანები წონის დაკლების მიზნით სხვადასხვა მეთოდს მიმართავენ, მეტიც ეს მეთოდები შესაძლოა ჩვენი ჯანმრთელობის დაზიანების ფასადაც დაგვიჯდეს. პრობლემების თავიდან ასაცილებლად ყველა ამ პროცესში მნიშვნელოვანია პროფესიონალების,ექიმების ჩართულობა. სწორედ მათი რეკომენდაციების მიხედვით უნდა ვმართოთ ყველა საჭირო პროცესი. სტუმარი: თამარ კუპრეიშვილი - ენდოკრინოლოგი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სტარტაპი “ჩილიკა” ბავშვებისთვის, პრემიუმ ხარისხის განმავითარებელ სათამაშოებს და ავეჯს ქმნის. უფრო კონკრეტულად ჩილიკას ავეჯს მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს ბავშვების კუნთების და სხეულის მოქნილობაში, მეტიც, სხეულთან ერთად ჩილიკას პროდუქცია ზრუნავს პატარებში ლოგიკური აზროვნების ჩამოყალიბებაზე. ქართული ბრენდი ჯერ სულ რაღაც რამდენიმე თვეს ითვლის მაგრამ პირველადი შედეგები საკმაოდ წარმატებული აღმოჩნდა. სტუმარი: ეკა ედიშერაშვილი - “ჩილიკას” დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაახლოებით სამი წლის წინ, ქართულ ბაზარზე ტექსტილის ახალი საწარმო, სახელწოდებით ციმ.ციმი გამოჩნდა, რომელმაც პროდუქციას უნარჩენო წარმოების პრინციპით დამზადება, ხოლო შესაფუთად მხოლოდ ქაღალდის ბაზისზე დამზადებული ტარას გამოყენება დაიწყო. „ციმ.ციმის“ სოციალური პასუხისმგებლობა აქ არ სრულდება, საწარმოში უფასოდ ასწავლიან ჭრა-კერვას და წარმოების თანმდევ პროცესებს იმ ქალებს, რომელთაც პროფესია არ აქვთ. რა შედეგებზე გავიდნენ ოპერირებიდან 3 წლის თავზე და როგორ ავითარებს ქართული ბრენდი შესაძლებლობებს? სტუმარი: ანა აბაშიძე - ციმ.ციმ-ის დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წელს საქართველოდან 271 150 აშშ დოლარის ღირებულების 33.8 ტონა თაფლი გაიყიდა, რაც 2023 წელთან შედარებით, თანხაში 64.41%-იანი, ხოლო მოცულობაში 69.4%-იანი შემცირებაა. საქსტატის თანახმად, საქართველოდან თაფლის ექსპორტი 2019 წლიდან გააქტიურდა, რეკორდულ ნიშნულს 2022 წელს მიაღწია, რის შემდეგაც კლების ტენდენცია ფიქსირდება.რატომ მცირდება წლიდან წლამდე საერთაშორისო ბაზრებზე ქართულო თაფლის გაყიდვების მაჩვენებელი და რა გამოწვევების წინაშე დგანან ადგილობრივი მეწარმეები? სტუმარი: თამარ კვარაცხელია - “რუხი დედოფალი”, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისთან ახლოს, ქართულ-გერმანულ სოფელ ასურეთში, რამდენიმე წლის წინ ამოქმედებულ ტურისტულ ობიექტზე, რომელმაც ამ წლების განმავლობაში სოფლის ცხოვრება კარდინალურად შეცვალა და ტურისტული მიზიდულობის კერადაც აქცია. სადგური დღეს საკვებ და გასართობ სივრცეს აერთიანებს და ტემპიც ისეთი აქვთ აკრეფილი განვითარებისთვის რომ, გაჩერებას არც აქ აპირებენ. სტუმარი: რუსუდან ბარათაშვილი - “სადგური”, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
FAS Group-ის პორტფელს ახალი ციფრული მიმართულება, FAS Tech-ი შეემატა და შეიქმნა აპლიკაცია FAS APP-ი. ეს არის ციფრული ბუღალტერი, რომელიც ბიზნესებისთვის აღრიცხვიანობას ავტომატიზებულს ხდის და ამ გზით ხარჯების დაზოგვასთან ერთად ოპერირების გაუმჯობესებაში ეხმარება. აპლიკაციას ორი ვერსი აქვს, როგორც მცირე, ისე მსხვილი და საშუალო ბიზნესისთვის განკუთვნილი. სტუმარი: ნათია სხვიტარიძე - FAS Group-ის მმართველი პარტნიორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული სტარტაპი, რომელიც თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და ციფრული ინოვაციების კორელაციით სტუმარ-მასპინძლობის სფეროში მომხმარებელს სრულიად ახალ გამოცდილებას სთავაზობს. საუბარია პლატფორმა “რადარზე”, რომლის მიზანიც ოპერაციების ოპტიმიზაციით, მენეჯმენტისა და სასტუმროს მართვის პროცესების გამარტივებაა, რაც თავის მხრივ სასტუმროს მენეჯმენტს შესაძლებლობას მისცემს, მუდმივად ცვალებად და განვითარებად ბაზარზე კონკურენტუნარიანობა შეინარჩუნოს. სტუმარი: მაია მახათაძე - Radar-ის აღმასრულებელი დირექტორი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მწერლები საქართველოსთვის! - თინა მამულაშვილი ქალების ნარატივში სტუმარი: თინა მამულაშვილი - „სულაკაურის გამომცემლობა“, დამფუძნებელი და დირექტორი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული სტარტაპი foxfund - არის ბავშვის ფინანსურ განათლებაზე ორიენტირებული პირველი ქართული აპლიკაცია, რომლის მიზანი, პასუხისმგებლობიანი, დამოუკიდებელი მომავალი თაობის ფორმირებაა, მათთვის საჭირო ფინანსური ცოდნისა და უნარების განვითარებით. სტუმარი: ნატალი ოქროპირიძე - FoxFund-ის დამფუძნებელი, მარკეტინგის მთავარი მენეჯერი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„თბილისს დამშვიდებით ეძინა, მას ჯერ არ გაეგო თავისი სიკვდილი...“ - ასე აღწერს 18 წლის მოხალისე ჯარისკაცი გივი ღამბაშიძე 1921 წლის 25 თებერვლის პირველ წუთებს, როცა ეს-ეს იყო შეიტყო სარდლობის გადაწყვეტილება, თბილისის დატოვების შესახებ.1921 წლის 25 თებერვალს თბილისი მე-11 წითელმა არმიამ დაიკავა. საქართველო რუსული საბჭოთა იმპერიის ნაწილად იქცა. დამოუკიდებლობის დაკარგვას მოჰყვა სასტიკი რეპრესიები, პოლიტიკური პარტიების აკრძალვა, ათასობით ადამიანის დახვრეტა, ხანგრძლივი პატიმრობა და გადასახლება. ხუთკვირიანი ბრძოლისა და გმირული თავგანწირვის მიუხედავად, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მოქალაქეებმა, ვერ შეძლეს დამოუკიდებლობის დაცვა. სწორედ ამ დღეს, 1921 წელს, თბილისის აღებით რუსეთმა შეწყვიტა საქართველოს დემოკრატიული განვითარება.25 თებერვალს დაწყებულმა საბჭოთა ოკუპაციამ მთელი სამოცდაათი წელი გასტანა… 104 წლის შემდეგ, სიმბოლურად სწორედ 25 თებერვალს ევროპული და ქვეყანაში დემოკრატიული მომავლის დაცვისთვის კიდევ ერთი აქცია დაანონსდა. ამავე ანონსით დასაქმებულები და დამსაქმებლები, ადამიანები, რომლებიც ქმნიან ქვეყნის ეკონომიკას, საკუთარი სამსახურის წინ ე.წ გაფიცვას აანონსებენ და შემდეგ სხვადასხვა ადგილიდან გმირთა მოედნის მიმართულებით მარში მოეწყობა. სტუმარი: ლარისა პატარაია - Start - Business Solutions-ის მმართველი პარტნიორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დიზაინის ინსტიტუტმა გაეროს გლობალური შეთანხმების პროექტის ფარგლებში, ხარისხიანი განათლების კატეგორიაში - დიზაინის საფუძვლების პროგრამისთვის ჯილდო მიიღო. United Nations Global Compact-ის აღიარება კიდევ ერთი დასტურია იმის, რომ Design Institute საქართველოს ბაზარზე წარმატებით ოპერირებს, რიცხვებში გამოხატული შედეგები კი კიდევ უფრო მასშტაბურია. 3000-მდე ვიზიტორი, 60-ზე მეტი კურსი, 60-ზე მეტი საერთაშორისო და ლოკალურ კოლაბორაცია, 60 უფასო ღონისძიება დიზაინერებისთვის, 20-ზე მეტ კემპი ბიზნესებისთვის, 20 სტიპენდია - ასეთია დიზაინ ინსტიტუტის 1 წლის შედეგები. სტუმარი: ნინო ეგაძე - Design Institute-ის დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia