საქართველოს საფეხბურთო ნაკრებმა გასული სანაკრებო შეხვედრები მიხეილ მესხის სტადიონზე ჩაატარა და ჩვენი ფეხბურთის ფედერაციის გენერალური მდივნის დავით მუჯირის ინფორმაციით ნაკრები მარტში ჩასატარებელ თამაშს უკვე მშობლიურ დინამო არენაზე გამართავს და მატჩს მხოლოდ 4 ათასი გულშემატკივარი დააკლდება, რაც ექვსი სექტორის კაპიტალური რემონტის საჭიროებითაა განპირობებული. კიდევ რომელ კლუბებს შეუცვლიათ სტადიონი დროებით ან სულაც მუდმივად? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ გახდა NBA All Star-ის თამაში მოსაწყენი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ გახდა NBA All Star-ის თამაში მოსაწყენი? ირაკლი მოდებაძე - #BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სულ რამდენიმე დღე გავიდა, რაც ხვიჩა კვარაცხელიას 24 წელი შეუსრულდა და ამ ასაკში უკვე იმდენი მოასწრო, ბევრს ორი ცხოვრებაც არ ეყოფოდა. ვგულისხმობთ არა იმ საკლუბო მიღწევებს, რომელიც ხვიჩამ ძირითადად ნაპოლიში თამაშის დროს დაიმსახურა, არამედ ეროვნული მასშტაბით გავლენას. თავისი შედეგიანობითა და ეზოს ფეხბურთით წალენჯიხელმა ბიჭმა მაყურებელი სტადიონებზე დააბრუნა, გააღვიძა ინტერესი დიდი ხნის წინ მივიწყებულ გულშემატკივრებში და საქართველო მსოფლიო საფეხბურთო რუკაზე ააკაშკაშა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის დროით 9 თებერვალს ქართველ მებრძოლთა რაოდენობას ახალი, რიგით მეექვსე წარმომადგენელი დაემატა ალექსანდრე თოფურიას სახით. აქამდე ალექსანდრეს თუკი თავისი ძმის ილიას სეკუნდანტად ვხედავდით ამიერიდან პარალელურად ის მებრძოლადაც მოგვევლინება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
5 დიდი ფეხბურთელი წარუმატებელი საწვრთნელო კარიერით #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს 3 თებერვალია, რაც იმას ნიშნავს, რომ "ფეხბურთის კარუზოდ" წოდებული დიდი ბორის პაიჭაძის დაბადების დღეა. ადამიანის, რომლის სახელსაც ქვეყნის ეროვნული სტადიონი ატარებს და რომელიც მეოცე საუკუნის უდიდეს ქართველ ფეხბურთელადაა აღიარებული. ინგლისელების მიერ ფოთში ფეხბურთის ბურთის შემოტანის შემდეგ პაიჭაძე ჩვენს ცნობიერებაში არსებული პირველი ვარსკვლავია, რომლის ნაკვალევზეც შემდგომ თაობები აღიზარდნენ. პაიჭაძეს დღეს 110 წლის იუბილე აქვს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზამთრის საშობაო პაუზის შემდეგ ფეხბურთი ნელ-ნელა თავის კალაპოტს დაუბრუნდა და 2024/25 წლების სეზონიც გადამწყვეტ ფაზაში შედის. ამ პაუზის დროს ტრადიციულად ზამთრის სატრანსფერო ფანჯარამ დიდი ვაჭრობით ჩაიარა, რომელიც წელს ქართველებისთვის განსაკუთრებული ტრანსფერით გამოირჩა. გუნდებმა სოლიდური თანხები გაიღეს სასურველი მოთამაშეების მისაღებად და თუ როგორ გაამართლებს ახალი აქტივი ამას სეზონის მიმდინარეობას გავიგებთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საფეხბურთო სააგენტო Transfermarkt-ის ცნობით მას შემდეგ, რაც ზამთრის სატრანსფერო ფანჯარაზე “პსჟ”-მ ხვიჩა კვარაცხელიას სანაცვლოდ 70 მილიონი ევრო გადაიხადა, ქართველი მაშინვე ლიგის ყველაზე ძვირადღირებული მოთამაშე გახდა. ეს ძირითადად გასულ წლებში საფრანგეთის ჩემპიონატიდან ისეთი ვარსკვლავური სტატუსის მქონე ფეხბურთელების გადინებას უკავშირდება, როგორებიც ნეიმარი, კილიან მბაპე, ლეო მესი და სხვა ვარსკვლავები არიან. Transfermarkt-ის მიხედვით კვარაცხელიას ღირებულება 85 მილიონი ევროა, რაც 20 მილიონით აღემატება მეორე ადგილზე მყოფ მის თანაგუნდელ ბრედლი ბარკოლას, რომლის ფასიც 65 მილიონი ევროა. აღსანიშნავია, რომ ათეულში ცხრა “პსჟ”-ს ფეხბურთელია, ხოლო მეათე ადგილზე “ლილის” კანადელი შემტევი ჯონათან დევიდია, რომელიც 45 მილიონ ევროდ ფასდება. საფრანგეთის ლიგა 1-ში ყველაზე ძვირად ღირებული ფეხბურთელები არიან: 5. უორენ ზაირ-ემერი (პსჟ) - 60 მილიონი ევრო 4. ჟოაო ნევეში (პსჟ) - 60 მილიონი ევრო 3. აშრაფ ჰაკიმი (პსჟ) - 60 მილიონი ევრო 2. ბრედლი ბარკოლა (პსჟ) - 65 მილიონი ევრო 1. ხვიჩა კვარაცხელია (პსჟ) - 85 მილიონი ევრო #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველაფერი ბუდუ ზივზივაძის ახალი კლუბის შესახებ - გზა სამოყვარულო ლიგიდან ბუნდესლიგამდე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზამთრის სატრანსფერო ფანჯარაზე ბევრისთვის მოულოდნელად ვიხილეთ საქართველოს სახალხო ფეხბურთელის ბუდუ ზივზივაძის ტრანსფერი. დიახ, მოულოდნელად, რადგან ბუდუ კარლსრუეში მშვენივრად ასპარეზობდა და 12 გატანილი გოლით მეორე ბუნდესლიგის საუკეთესო ბომბარდირის წოდებას ამ დრომდე ინარჩუნებს. ლოკაცია დიდად არ შეცვლილა და ის იქვე მახლობელ ქალაქ ჰაიდენჰაიმში გადაბარგდა, რომელიც უმაღლეს ლიგაში სულ რაღაც ორი წელია გამოჩნდა და დიდწილად ქართველი გულშემატკივრის ყურადღებაც სწორედ ბუდუს ტრანსფერის შემდგომ მიიპყრო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველაზე გრძელვადიანი კონტრაქტები ფეხბურთის ისტორიაში #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველაზე გრძელვადიანი კონტრაქტები ფეხბურთის ისტორიაში ირაკლი მოდებაძე - #BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
5 გამორჩეული ფეხბურთელი მკვეთრად დაბალი ხელფასით #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფეხბურთში კონტრაქტის გაფორმებისას სატრანსფერო ფასის გადასახადთან ერთად მნიშვნელოვანი ნაწილი ხელფასებია. ხშირად ხდება ისე, რომ გუნდის გამორჩეული ფეხბურთელი მის სათამაშო დონესთან მიმართებაში ბევრად დაბალ ხელფასს იღებს. იგივე აწ უკვე პსჟ-ში გადასული ხვიჩა კვარაცხელია, რომელიც ნაპოლიში ხელფასის რაოდენობით მე-18 ადგილზე იყო. 1,2 მილიონი იყო ის თანხა, რასაც ქართველი ნაპოლიში გამოიმუშავებდა, რაც გახდა ერთ-ერთი მიზეზი პარიზულ კლუბში ტრანსფერისა. კიდევ ვინ არიან ისეთი ფეხბურთელები ვინც მაღალ დონეზე ასპარეზობენ და გაცილებით დაბალი შემოსავალი აქვთ? ირაკლი მოდებაძე - #BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წლის მთავარი სპორტული მოვლენები - რას ველით 2025-ში? სტუმარი: სანდრო ცნობილაძე - სპორტული ჟურნალისტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქამარი რჩება საქართველოში - მერაბ დვალიშვილი კვლავ UFC-ის სუპერმსუბუქი წონის ჩემპიონია ირაკლი მოდებაძე - #BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხვიჩა კვარაცხელიას მორიგი ტრანსფერი. მან დატოვა "ნაპოლის" რიგები და მეშვიდე ნომრის მაისურით, ერთ-ერთ წამყვან ევროპულ გუნდს პარიზის "პეესჯეს" შეუერთდა, ემოციური იყო კვარას გამომშვიდობება "ნაპოლისთან" და ნეაპოლთან, რასაც წამყვანმა ქართველმა ფეხბურთელმა ცალკე ვიდეოც მიუძღვნა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არანაკლებ ემოციური,შთამბეჭდავი და საინტერესო იყო ხვიჩა კვარაცხელიას პირველი კონტაქტი, კონტრაქტის გაფორმების კადრები პარიზის "სან ჟერმენის" ლეგენდარულ გუნდთან, რომელსაც ლუის ენრიკე წვრთნის. ცხადია, მისი მოთხოვნა დასტურის გარეშე, 23 წლის ქართველის გადასვლა "ნაპოლიდან" წამყვან ევროპულ კლუბში უბრალოდ არ შედგებოდა. რაც შეეხება კონტრაქტის დეტალებს: კვარაცხელიამ "პსჟ-სთან" კონტრაქტი 2029 წლამდე გააფორმა. "პსჟ" ხვიჩა კვარაცხელიას ყოფილ კლუბს, "ნაპოლის" 70 მლნ ევროს და დამატებით ბონუსებს გადაუხდის. 23 წლის თავდამსხმელი, რომელიც 7 ნომერ მაისურს მოირგებს, პარიზული კლუბის ისტორიაში პირველი ქართველი ფეხბურთელია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024-მა ძალიან ბევრი საინტერესო, აღმაფრთოვანებელი და განსაკუთრებული მოვლენა დაგვიტოვა, რომელსაც გონებიდან კიდევ მრავალი წელი ვერ ამოვიშლით. წარმოგიდგენთ, რომელმა სპორტულმა ღონისძიებებმა განსაზღვრეს გასული წელი და რა გველოდება 2025-ში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კავკასიური დაპირისპირება - მერაბ დვალიშვილის საჩემპიონო ქამრის პირველი დაცვის მოლოდინში #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კავკასიური დაპირისპირება - მერაბ დვალიშვილის საჩემპიონო ქამრის პირველი დაცვის მოლოდინში ირაკლი მოდებაძე - #BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კვარაცხელია და მისი კულტი ნეაპოლში - “ნაპოლის” სატრანსფერო ქრონიკები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
⚽ კვარაცხელია და მისი კულტი ნეაპოლში ✔️ “ნაპოლის” სატრანსფერო ქრონიკები ➡️ ირაკლი მოდებაძე - #BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კვარაცხელიას ტრანსფერზე “პსჟ” და “ნაპოლი” შეთანხმდნენ - ხვიჩა კვარაცხელია “პსჟ”-ში გადადის #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia